КО ЈЕ УХАПШЕНИ ВЕЉОВИЋ, ГЛАВНИ МИЛОВ САВЕТНИК? Школовао се у Београду, познат по аферама, оставио низ нерасветљених убистава
Док је Ђукановић био на челу Владе (од 2014. године) био је секретар Већа за националну безбедност, да би 2018. поново сео у фотељу директор Управе полиције.
Прво је био српски националиста, па на највишим полицијским функцијама у Црној Гори и највернији чувар режима Мила Ђукановића, да би му јуче лисице на рукама ставили они којима је годинама командовао, посредно или непосредно.
![](https://www.srbijadanas.com/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2021/09/06/naslovna_5.jpg?itok=ewEs-xmZ)
Са Travellandom луксуз никад ближи - Дубаи од 619€ - Рас Ал Каимах од 599€
![](https://www.srbijadanas.com/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2021/09/06/profimedia-0505290128.jpg?itok=w6Dl6rvC)
ЈАСНА ПОРУКА РУСКЕ ПРАВОСЛАВНЕ ЦРКВЕ! Организатор нереда је Мило Ђукановић, удара на СПЦ јер хоће власт
![](https://www.srbijadanas.com/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2021/09/06/pjimage_40.jpg?itok=cRysXgyj)
ВУЛИН О ДЕШАВАЊИМА НА ЦЕТИЊУ: Мило дошао са телохранитељима на Цетиње, да га неће тамјаном погодити митрополит и патријарх?
Оптуживали су га да за његовог мандата низ убистава није расветљено, да је склапао штетне уговоре о продаји имовине Црне Горе - све ово је пут који је прешао Веселин Вељовић, саветник председника Црне Горе који је јуче ухапшен на Цетињу јер је, како се тврди, започео напад на полицију током протеста против устоличења митрополита црногорско-приморског Јоаникија.
Снимак тог напада је на Твитеру објавио потпредседник црногорске владе Дритан Абазовић.
Јуче је, према писању медија, приведен Основном државном тужилаштву на Цетињу, на саслушање због сумње да је починио кривично дело напад на службено лице у вршењу службене дужности.
Вељовић је све до 17. децембра прошле године био директор Управе полиције Црне Горе. Пад Владе Мила Ђукановића и одлазак Демократске партије социјалиста после 30 година власти значио је и његов одлазак са функције. То и не чуди, јер важи за вишедеценијског Ђукановићевог човека од поверења.
Пратио га је глас најмоћнијег полицијског функционера у Црној Гори, али током његове каријере, често су стизале оптужбе опозиционих партија и дела невладиних организација да је злоупотребио положај.
Такође, могле су се чути и оптужбе да су његови прсти дубоко уплетени у у сумњиве случајеве продаје државне имовине.
Такође, у исповести једног од прогоњених буковичких муслимана, Сеифа Османагића, која је 2003. године објављена у публикацији Фонда за хуманитарно право оптужен је да је почетком деведесетих био један од полицијских мучитеља буковичких муслимана.
Сведок Сеифо Османагић, тврдио је да се Вељовић посебно истицао у малтретирању људи:
- Често смо извођени на испитивање. При том, полицајци су нас тукли чиме су стигли: ногама, рукама, палицама, док се у малтретирању посебно истакао Веселин Вељовић, командир Специјалне јединице полиције. Једном приликом он је мени хтео да сече уши, али ме је ту спасио инпектор Дебељевић - тврди Османагић у књизи "Буковица".
Ипак, Вељовић је у изјави за медије категорично демантовао те оптужбе.
- Апсолутно то одбацујем. О томе је било речи и на мом скупштинском саслушању (поводм финкције у Управи полиције, прим. аут). Ти подаци су измишљени, а о томе најбоље говори податак да сам након постављењу добио честитке од госпође која је главна у канцеларији Фонда за хуманитарно право у Пљевљима - казао је Вељовић.
Ових оптужби нема у званичној биографији, али има да је последњих 15 петнаест година био на највишим функцијама у сектору безбедности.
Директор Управе полиције био је од 2005. до 2011, а онда саветник за безбедност тадашњег председника Црне Горе Филипа Вујановића.
Док је Ђукановић био на челу Владе (од 2014. године) био је секретар Већа за националну безбедност, да би 2018. поново сео у фотељу директор Управе полиције.
Према писању медија, иза Вељовића је остало низ нерасветљених убистава, напада на новинаре и кривичних дела којима је оштећена државна имовина.
Међу нерасветљеним злочинима је убиство полицијског инспектора Славољуба Шћекића (2005).
Нису откривени налогодавци и директни извршиоци убиства директора дневног листа “Дан” Душка Јовановића (2004). За овај случај Вељовић је устврдио да је оперативно решен, али да је и “неповратно изгубљен због професионалног несналажења тадашњег тужиоца”.
У време док је управљао полицију, претучен је новинар Туфик Софтић у Беранама (2007.) и директор дневног листа "Вијести" Жељко Ивановић (2007.).
Вељовићевом возачу и шефу обезбеђења Миленку Рабреновићу је суђено због претњи упућених новинарки Оливери Лакић. Лакић је 2011. године писала о шверцу дувана из фабрике "Тара" из Мојковца.
Такође, бивши полицијски службеник Брајушко Брајушковић оптужио га је да је организовао "црне тројке" - батинашке групе, које су наводно пребијале неподобне новинаре и опозиционаре.
Остало је упамћено и да је, док је био на челу Управе полиције, 2011. године, светло дана угледао фалсификовани листинг телефонских разговора тадашњег премијера Игора Лукшића.
Циљ листинга је био компромитација Лукшића, јер се име осуђеног наркобоса Дарка Шарића нашло међу онима који су га звали. До данас није утврђено ко је фалсификовао тај налог.
Истовремено, на адресу Вељовића су стизале оптужбе да га да је Шарић финансирао, али је он то демантовао. Рекао је да "Шарић никада није финансирао њега лично, нити његове сараднике, нити Специјалну јединицу".
Осим за мрље у полицијској биографији, НВО сектор га је оптуживао и за сумњиве послове када је реч о штетној продаји имовине која је била у власништву полиције и Министарства унутрашњих послова.
Најпознатија је афера "Лименка", а која је државу коштала више од 10 милиона еура на основу судске пресуде по тужби Аца Ђукановића, брата председника Црне Горе Мила Ђукановића. Ђукановић је тужио државу због неиспуњеног уговора о уступању земљишта које је било у власништву Управе полиције.
То, међутим, није једини лош посао којиму се везује за његово име. Сумњичен је и да је имао везе са склапањем уговора којим је камп-хотел "Златица" у Подгорици купљен 2011. године од бизнисмена Жарка Бурића за чак 8,3 милиона евра, и то како би се користио током обуке Специјалне антитерористичке јединице.
Да зло буде веће, Влада Црне Горе је баш тај исти камп-хотел "Златица", заједно са још два хотела, претходно продала Бурићу скоро дупло јефтиније - за 4,7 милиона евра.
Невладина организација Манс, која се бави борбом против корупције, тада је, према писању медија, објавила да је Вељовић од Бурићеве фирме купио луксузни трособан стан, и платио тек трећину његове вредности, а "након што је претходно склопио штетан уговор о куповини камп-хотела “Златица”.
Ова НВО се није зауставила на речим. Поднели су кривичну пријаву против Вељовића и Бурића због сумње да је оштећен државни буџет ради прибављања противправне финансијске користи. Случај никада није добио разрешење на суду.
Такође, оптуживан је да је политички агитовао у корист Демократске партије социјалиста. Сумње је изазвао пред локалне изборе у Мојковцу 2013. када је организовао састанак са полицијским службеницима и официрима у кампу Златица. Правдао се, међутим, да је држао предавање о НАТО интеграцијама.
Вељовић је завршио Војну академију у Београду, а онда је 1992. године постављен за командира Станице полиције у Центру безбедности Пљевља.
У ноћи демонстрација, јануара 1998, Вељовић са својом јединицом није дозволио продор демонстраната у зграду тадашње Владе Црне Горе.
Тиме је одбранио позицију тада изабраног председника Црне Горе Мила Ђукановића од смене са власти.