ВИШЕ РАЗВОДА - МАЊЕ БРАКОВА: Наставља се негативан тренд међу грађанима!
У Републици Српској је прошле године склопљен рекордно мали број бракова и забележен рекордно велики број развода
Према званичним подацима Завода за статистику РС, у 2020. је склопљено 4.168 бракова, што је у односу на претходну годину за 1.654 мање. Поређењем са бројем склопљених бракова пре две деценије, када је било просечно око 8.000 бракова годишње, види се да је РС дошла на 4.000 мање бракова на годишњем нивоу.
СТАНИВУКОВИЋ ОСУМЊИЧЕН ЗА КРИВИЧНО ДЕЛО! Градоначелник Бањалуке у четвртак мора у полицију
ТРАГЕДИЈА! Позната новинарка Борка Будић (38) ПОГИНУЛА у тешкој несрећи у Словенији
"РЕТОРИКА РАЗДОРА ДЕСТАБИЛИЗУЈЕ БиХ" Управни одбор Савета за спровођење мира осудио изјаве о мирном разлазу
Док опада број склопљених бракова, расте број развода. У прошлој години је забележено 948 разведених бракова што је рекордан број у једној години.
Тиме се наставио тренд све већег броја развода из године у годину. Поређењем броја склопљених бракова из прошле године са бројем развода дође се до податка да у Српској "пуца" сваки четврти склопљен брак.
- Просечна старост мужа при разводу брака у прошлој години је била 43,3 године, а жене 39,5 година - подаци су Завода за статистику РС.
Иако је иза нас година обележена корона вирусом, подаци о све мањем броју бракова, а рекордном броју развода доказ да институција брака и породице у РС све више слаби. Социолог Иван Шијаковић каже да на све мањи број бракова утиче пре свега лоша ситуација у друштву Српске, како материјална тако и социолошка.
- Мање парова се одлучује за брак јер не виде побољшање економског стандарда, а ту је и увек присутна политичка неизвесност која људе додатно демотивише. Проблем је и функционалност система друштва - истиче Шијаковић.
Шијаковић каже да криза у свим сегментима друштва очигледно расте, а највећи губитници су грађани. За то су најодговорнији они који воде државу.
Према његовим речима, битан сегмент код све већег броја развода је лоша и економска и социјална карта друштва.
- Људи желе живот достојан човека, а не курс преживљавања. Када се томе дода и тренд са Запада да се не живи у брачним заједницама и да се сви окрећу слободнијем начину живота, онда добијете рекордан број развода - каже Шијаковић и додаје да се у РС у друштво постепено уводи термин партнерство, где људи живе у заједници али не улазе у брак.
Александар Мајић, демограф, каже да подаци о брачности и разводима у РС одговарају европским трендовима, где је дефинитивно на сцени криза брака и породице.
- Све више људи код нас се одлучује за ванбрачну заједницу, као што је тренд у Европи. Људи све више желе кохабитацију, а не званичан брак. Иако је епидемија корона вируса делимично утицала на склапање бракова и ту се може говорити о померању датума, подаци да имамо дупло мање бракова него пре две деценије показује и да је много људи напустило Српску, што је забрињавајуће - истиче Мајић.
МУШКАРЦИ ЖИВЕ КРАЋЕ
Просечна старост приликом умирања за мушкарце у 2020. била је 72, а за жене 77,9 година. У односу на 2019, просечна старост приликом умирања за мушкарце је у благом порасту, као и просечна старост приликом умирања за жене.
НЕПОВОЉАН ПРИРАШТАЈ
У Српској је у 2020. рођена је 9.161 беба, што је за 113 мање него 2019. Умрло је 16.582 људи, а у поређењу са 2019. годином умрла је 1.501 особа више. Негативан природни прираштај у РС је присутан већ две деценије.