СТАРА ШКОЛА - НОВА ШКОЛА: Милова политика дубоко пустила короне - Резолуција о Сребреници доказ да се спољна политика не мења
Маштања о "Србији на мору", отпризнавању тзв. Косвоа, изласку из НАТО, сарадњи са Русијом брзо су утихнула и остла присутна само у тренуцима надахнутих говора појединих посланика Демократског фронта.
Резолуција о Сребреници, која је уз помоћ гласова посланика опозиционог ДПС изгласана у Скупштни Црне Горе, поново је уздрмала ионако трусно политичко тле ове државе, али још једном показала да је промена спољнополитичког курса коју су многи прижељкивали након избора 30. августа прошле године, немогућа.
"ВОЛЕО БИХ ДА МИ НЕКО ОБЈАСНИ" Кнежевић: У које унутрашње ствари ЦГ се Србија меша?
"НАСЛЕДНИК ПОЛИТИКЕ ИСЛАМСКЕ ДЕКЛАРАЦИЈЕ НИЈЕ ПОЗВАН ДА УРЕЂУЈЕ ОДНОСЕ СРБИЈЕ И ЦРНЕ ГОРЕ" Вујадиновић реаговао на наступ Изетбеговића
"КРИВОКАПИЋ ДА ДОЂЕ У ПЉЕВЉА ДА НА СВОЈОЈ КОЖИ ОСЕТИ ШТА НАРОД МИСЛИ О ЊЕМУ" Демократски фронт послао јасну поруку премијеру
Без обзира на најаве који су лидери, пре свега коалиције "За будућност Црне Горе", али и "Мир је наша нација" чија је окосница странка актуелног председника парламента Алексе Бечича, самоуверено давали током изборне кампање, већ по избору Владе и ступању на функције видело се да одступања од геополитичких темеља постављених за времена апсолутне доминације Мила Ђукановића нема ништа.
Маштања о "Србији на мору", отпризнавању тзв. Косвоа, изласку из НАТО, сарадњи са Русијом брзо су утихнула и остла присутна само у тренуцима надахнутих говора појединих посланика Демократског фронта.
И не само то, већ је подршка актуеном спољнополитичком кретању Црне Горе код грађана расла, рећи ће неки, супротно очекивањима, тако да се данас велика већина њих залаже за наставак са радње са овом алијансом, али и добре односе са Алчбанијом и тзв. Косовом.
Златко Вујовић, председник Управног одбора ЦеМИ-ја истиче да су две коалиције, ДФ и Демократе у својој кампањи инсистирале на критици ДПС око неких спољнополитичких питања, а када су дошли у власт, та влада је стала иза свега онога што је био предмет снажних удара тих коалиција у предизборној кампањи.
- Говотом о подршци НАТО, премијер Кривокапић и Алекса Бечић су сада снажни заговорници НАТО и труде се да убеде западне званичнике да ће они остати на истој линији на којој су биле претходне власти, Црна Гора је остала у позицији да има 100 одсто хармонизовани спољну политику са ЕУ, што веома тешко можете да спојите са оним што је обећавао ДФ. Последња истраживања говоре да чланство Црне Горе у НАТО подржава 67 одсто грађана. То је било незамисливо у време власти ДПС, никада није била овако убедљива нити се moghlo предвидети да ће та подршка расти до тог нивоа - рекао је Вујовић.
Стављање протераног амбасадора Србије у Подгорици "на чекање", изјаве званичника црногорске Владе, отворене честитке за "дан државности" у Приштини са једне, али и извињење које је Здравка Кривокапића након што се, непланирано, сазнало да је председници Републике Српске упутио честитку поводом "9. јануара", са друге стране, потврђивале су ову тезу на почетку мадата нове Владе.
Лидери Демократског фронта полагали су наду да ће грађани приметили "Кривокапићева искакања" и промене ставова које је износио током изборне кампање по ступању на премијерску дужнпост, те га због тога казнити на наредним одмеравањима снага.
Уследили су локални избори у Никшићу ио Херцег Новом, чији резултати, упркос поразу ДПС Мила Ђукановића, нису одражавали очекивања фронтоваца. Чак и у срединама која важе за чврста упоришта Срба, ова коалиција 25 одсто гласова (Никшић), односно 19 одсто (Никшић), што је слабији резултат у односу на парламентарне изборе после којих је побеђен ДПС. Гласови су отишли грађанској, Демократској Црној Гори Алексе Бечића.
Након неколико месевци на ред је дошла и смена министра Владимира Лепосавића због његове, како су је протумачили у Влади Црне Горе, непримерене изјаве о Сребреници, којом је, како је саопштено, нанео штету својој држави, али и усвајање Резолуције о Сребеници.
На седници на којој се одлучивало о његовој судбини, упркос противљењу ДФ, захваљујући помоћи послника ДПС-а, настваљено је спровођење онога што је била Милова политика.
Вујовић верује да је министар Лепосавић, који је гласовима ДПС смењен због изјаве о Сребреници, саопштио не само свој лични став, већ једног великог дела Владе.
- Верујем да је он у Влади и био због тих вредности Имали сте једну додату апсурдну ситуацију сада, да на истој седници парламента, у две разлуичите тачке, Демократе не гласају за смену Лепосавића, под образложењем да неће гласати са ДПС, али на ситој ssednic гласају за Резолуцију о Сребреници. То је прилично необјашњива политика, а и у свему томе природно су се појачали проблеми, ДФ је доведен у ситуацију у којој готово да нема шта да изгуби - каже он.
Наглашава да је спољнополитички курс којим ова земља иде готово немогуће променити.
- То је јако поставељно, без обзира на нека нереална обећања ДФ. Види се да су и они подржавали ту Владу, без обзира што је сада јавно критикују, чињеница је да су гласали за те предлоге, нико није довео у питање поверење те Владе. Онда и ви морате да стојите иза санкција Русији и Белорусију. То је игра онога што је јавно исказано и што се прећуткује. Ја верујем да сваки од 41 посланика има одговорност за све добро и лоше што је Влада радила - каже Вујовић.