ЗА 30 ДАНА ФОРМИРА СЕ НОВА МАЊИНСКА ВЛАДА? Ко ће преузети власт након "рушења" Кривокапићевог мандата
Иако су из СНП-а незванично најављивали да ће седница Главног одбора (ГО) странке бити одржана до краја седмице, она је одложена за још недељу дана.
Коначни договор парламентарних актера о формирању мањинске владе касни јер се чека одлука Социјалистичке народне партије (СНП) о евентуалној подршци или учешћу у том моделу власти, пишу подгоричке Вијести.
СУМЊА СЕ НА ВИШЕМИЛИОНСКЕ МАЛВЕРЗАЦИЈЕ: Ухапшен хрватски министар Хорват, полиција чешља његов дом
ДРАМАТИЧНЕ СЦЕНЕ ИЗ ЦРНЕ ГОРЕ: Каменице величине КОШАРКАШКЕ ЛОПТЕ падале на све стране по путу (ВИДЕО)
ПУКАО СКАНДАЛ У ХРВАТСКОЈ: Полиција претреса стан МИНИСТРУ
Иако су из СНП-а незванично најављивали да ће седница Главног одбора (ГО) странке бити одржана до краја седмице, она је одложена за још недељу дана.
- Због објективних околности и чињенице да треба обавити консултације са свим општинским одборима, седница ГО ће бити у другој половини наредне седмице. Завршили смо разговоре с три четвртине одбора, остао је још део њих с којима састанци почињу од данас - рекла је Вијестима посланица СНП-а Данијела Ђуровић.
Мањинска влада у року од 30 дана?
Успоравање међустраначких преговора одгодило је и разговоре о новом мандатару које је председник државе Мило Ђукановић требало, како се незванично најављивало, да покрене ове седмице.
С обзиром да Уставом Црне Горе нису дефинисани рокови за предлагање мандатара након изгласавања неповерења влади, неки правници сматрају да би шеф државе требало да следи праксу као у ситуацији након избора, кад Скупштини предлаже мандатара у року од 30 дана од њеног конституисања. Дакле - да предложи будућег премијера у року од 30 дана од дана кад је влади изгласано неповерење.
Пошто је влада Здравка Кривокапића "срушена" у парламенту 4. фебруара, то би могло да значи да би Ђукановић требало да понуди мандатара до 6. марта.
И док се спрема нови пројекат извршне власти, још је непознат коначни став Демократског фронта (ДФ) о потенцијалном учешћу у мањинском аранжману. Из тог политичког савеза су исказали спремност да буду део консултација о мањинском кабинету ако Демократска партија социјалиста (ДПС) не буде у њему, истовремено најављујући "интензивирање активности које за циљ имају блокаду Црне Горе".
Две трећине странке за коначну одлуку
Да би СНП донео одлуку о потенцијалном учешћу у мањинској влади, неопходно је, према Статуту партије, да то подржи две трећине (свих) чланова ГО - та већина сад није сигурна јер део функционера и чланства не гледа благонаклоно на нову политичку реалност.
Део чланства незадовољан је због могућности било какве сарадње с ДПС-ом - који је најавио подршку, али не и учешће у новој влади - те због коалиције с ГП УРА и могућности да његов лидер и вицепремијер одлазеће владе Дритан Абазовић буде нови мандатар.
Такође, међу чланством и функционерима СНП-а има оних који се противе сарадњи с мањинским партијама, с којима су Јоковићева странка, ГП УРА и ЦИВИС у децембру потписали меморандум.
Засад је, међутим, неизвесно који ће све парламентарни актери подржати мањинску власт. Да ће избор нове владе ићи теже него што се очекивало, сведочи и порука Социјалдемократске партије (СДП) да не жели да буде део владе која ће да спроводити програм листе (За будућност Црне Горе) на којој је био и СНП.