ПОПЛАВЕ ИЗАЗВАЛЕ ХАОС У БАЊАЛУЦИ: Град у којем је пало највише кише! Ево шта је направило НАЈВЕЋИ ПРОБЛЕМ (ВИДЕО)
Шеф Одсека за послове цивилне заштите и професионалне територијалне ватрогасне јединице Младен Ћућун прецизирао је да је у више наврата пало укупно 67,7 литара по метру квадратном
У Бањалуци је у уторак забележено највише падавина у целој Српској - 67,7 литара по метру квадратном, због чега су поплавиле многе улице и дворишта. Оваква слика града пратиће нас, чини се, са сваким јачим невременом, јер јединственог решења нема.
Компанија Меридиан у хуманитарној мисији широм земље - Донација стигла у Неготинску болницу
ПАНИКА КОД КОМШИЈА! 11 Аустријанаца отишло у Хрватску на море, вратили се кући са корона вирусом
(УЗНЕМИРУЈУЋИ ВИДЕО) ЈЕЗИВ СНИМАК НЕСРЕЋЕ: Џипу отказале кочнице, па ПОКОСИО ТРИ МУШКАРЦА НА ТРОТОАРУ
Све већи број објеката прикључених на старе одводе, у комбинацији са променом климе, кумују овој ситуацији у граду, а проблеми се решавају у ходу.
Свака већа киша је сигуран знак да ће део Карађорђеве улице бити под водом, па тако и овај пут. Одводи у овом делу Лауша нису били у могућности да приме велике количине падавина, па се вода враћала из шахтова и поплавила ову прометну саобраћајницу, којом дневно прође више хиљада возила.
- Вода је поплавила саобраћајницу и била је дошла скоро до бензинске пумпе. То се дешава сваки пут када јача киша падне - поручила је радница једног од угоститељских објеката који се налазе уз ову саобраћајницу.
На саобраћајници, али и тротоарима, остале су велике количине шљунка.
Посебан проблем може настати ако тај шљунак заврши у одводима за оборинске воде или у канализацији. Они се могу зачепити и код следећих падавина излити на саобраћајницу, што са собом доноси непријатан мирис, али може бити и потенцијални извор заразе.
Исто тако, на том потезу се налази и скретање за ОШ "Свети Сава". Иако је сада распуст и малишани не иду у школу, ово може бити проблем на јесен када почне нова школска година. За јесен су нормалне јаче кише, које би могле отежати основцима одлазак на наставу или повратак кући.
Сличне проблем су имали и мештани Улице Царице Милице на Обилићеву, али и грађани који су се том делу Бањалуке затекли када су падавина биле најјаче. И ту су се велике количине падавина задржале на саобраћајници.
Проблема је било и у Улици Раде Врањешевића у Борику, где се излила канализација, па су и ватрогасци морали интервенисати.
Воду из подрума после сваке јаче кише купе и станари борачких зграда у Ади. Откако су уселили у нове станове, пре неколико година, прати их исти проблем - канализација се излива у подрумске просторије. Поучени лошим искуством, ствари држе високо на полицама, како до њих не би допрла прљава вода. Бојазан од фекалних зараза, константно је присутна. И овде су ватрогасци морали интервенисати пумпама.
Шеф Одсека за послове цивилне заштите и професионалне територијалне ватрогасне јединице Младен Ћућун прецизирао је да је у Бањалуци у више наврата пало укупно 67,7 литара по метру квадратном.
- Ватрогасци су имали седам интервенција на подручју месних заједница Лазарево, Борик, Ада и источног транзита. Углавном се радило о мањим поплавама односно изливању воде у подрумске просторије. Према нашим искуствима, узрок проблема су велике количине воде које за кратко време не може да прими оборинска канализација - рекао је он и додао да су имали две интервенције на Обилићеву и Старчевици на уклањању оборених стабала, који су оштетили два аутомобила.
Није искључио могућност да је можда на појединим локацијама дошло до зачепљења одвода, али то су, како је навео, изоловани случајеви.
Велики пљускови праве проблем и на сеоским макадамским путевима, који су након оваквих киша скоро неупотребљиви.
- Ово што се дешава спада у изражене промењивости климатских услова и када се одређени процеси одвијају, имају нешто израженије и јаче интензитете. На одређеним подручјима, када се дешавају овакве непогоде, дају већу количину падавина, град или крупу и поред тога појачан ветар. Што се тиче нашег подручја, сигурно ће у будућности бити доста рањиво с таквим циклонским системима који ће донети озбиљније падавине и овакве непогоде - појаснио је Игор Ковачић из републичког Хидрометеоролошког завода.
ДОЛИЈАО ЦРНОГОРСКИ РАМБО: Пронађено оружје, муниција и ручна бомба на Жабљаку!
ДРАМА У ХРВАТСКОЈ: Глисер се запалио и потонуо, путници се спасли скоком у море (ВИДЕО)
НЕ ПОПУШТА КОРОНА КОД КОМШИЈА: 28 новозаражених, преминула једна особа
ВЕЛИКИ ПРЕОКРЕТ У ЦЕЛОЈ ПРИЧИ: Интерпол укинуо потерницу за Душком Кнежевићем
Федерација БиХ на мукама: Троје умрло, 128 новозаражених ковидом-19