"ВУЧИЋ НЕ БИ ТРЕБАО ДА ДОЂЕ НА УСТОЛИЧЕЊЕ ЈОАНИКИЈА" Нова срамна порука Србији из Црне Горе
Што је ближе устоличење владике Јоаникија, из Црне Горе не престају да пристижу провокације
Потпредседница Грађанског покрета УРА Јована Маровић рекла је за Н1 да председник Србије Александар Вучић не би требао да дође на Цетиње 5. септембра на устоличење владике Јоаникија.
КОМШИЋ ПАЛИ ОПАСНУ ВАТРУ У БиХ: Почео да дели савете који могу да доведу до нових сукоба
СКАНДАЛ ТРЕСЕ ЦРНУ ГОРУ! Похапшени Крстовићи и судија који их је пустио на слободу су у кумовским везама
ДЕМОКРАТСКИ ФРОНТ СПРЕМАН ДА СРУШИ КРИВОКАПИЋА: Премијеру Црне Горе дат ултиматум, време почиње да му цури
- Ако је (Здравко) Кривокапић рекао да неће бити на Цетињу, а он је близак цркви и верник, мислим да би и председник Србије требало да одлучи да не дође - рекла је Маровић.
Она додаје да је у последњој години у Србији изражено интересовање за дешавања у Црној Гори, да су бројне изјаве непримерене, што наилази на оштро осуђивање, као и да се званични Београд мешају у унутрашње ствари Црне Горе.
Маровић сматра да би само устоличење требало изместити и да је одговорно поступање свих који неће бити на Цетињу.
- Став УРА је да би због тензија било боље да се устоличење не одржи на Цетињу. Одлука Митрополије црногорско-приморске је одговорна, али то и даље изазива незадовољство. Мислим да је проблематичан став да Кривокапић не буде тамо, он је председник свих грађана Црне Горе. Разумљиво је да они који сматрају да су вјерска права Црногораца угрожена простестују тог дана, али требало би да се уздрже од неких сукоба. Бројни су проблеми, тешко је заузети став, али процедуру устоличења одређује црвка и више пута у прошлости се ту одржало устоличење - казала је Маровић.
Сматра да је Црна Гора била изузетно подијељена и да и данас, годину послије смјене власти, подијељеност није "скинута са дневног реда".
- И сада је подељена, прошлогодишњи избори су представљени као референдум. Постојала је и 2006. године када је био референдум, не смањујемо је, већ се додатно подстиче. Сви би требало да раде на демократизацији Црне Горе, на јачању владавине права, да превазиђемо подељеност. На том тесту највише пада опозиција, мада би могло да се тумачи да је већа одговорност на владајућим партијама - оценила је Маровић.
Додала је да би било која влада након пада ДПС-а имала озбиљне задатке пред собом.
- Много је урађено, много тек предстоји. Влада је поставила јасне принципе и задатке, борба против криминала и корупције, највише је и постигнуто у том делу, покренуте су бројне истраге, више особа је ухапшено, заплењена дрога, чекамо да Тужилачки савет буде усвојен. Не можемо да говоримо о резултатима ако је правосуђе под утицајем претходне власти, доста тога је урађено на исправљању неправди. Најбитније борбе и промене су тек почете - рекла је Маровић.