"СЛАБОСТ У ЧУВАЊУ ВАЗДУШНОГ ПРОСТОРА ДРЖАВА САВЕЗНИЦА" Хрватски медији пишу: Загреб БЕСАН због дрона на НАТО и ЕУ
На места пада беспилотне летелице Ту-141 Стриж јуче је било много активности.
Дан након пада беспилотне летелице усред Загреба у Хрватској владају неверица и бес. Званичници су отворено кивни на НАТО и Европску унију због тога што је застарели дрон совјетске производње прелетео две чланице НАТО и пао у престоницу треће, те траже објашњења и извињења. А њих, како ствари стоје, највероватније неће бити у задовољавајућем обиму.
"ОЗБИЉНА ПРЕТЊА, НАТО НИЈЕ РЕАГОВАО" Пленковић на лицу места: Ово су први снимци остатака срушеног дрона у Загребу (ВИДЕО)
ОБЈАВЉЕНИ ПРВИ РЕЗУЛТАТИ ИСТРАГЕ: Хрватски медији саопштили како је беспилотна летелица стигла до Загреба
ХРВАТСКА ДАНАС САОПШТАВА НОВЕ ДЕТАЉЕ О ПАДУ БЕСПИЛОТНЕ ЛЕТЕЛИЦЕ: Завршава се увиђај о путањи кретања
На места пада беспилотне летелице Ту-141 Стриж јуче је било много активности. Окупио се готово цео државни врх да види шта је то пало с неба умало у центар Загреба, док су полиција и обавештајне службе приводиле крају увиђај, а ватрогасци кресали крошње околног дрвећа како би омогућили приступ тешкој механизацији ради вађења остатака летелице из земље.
Посебну пометњу донеле су изјаве из Румуније и Мађарске, чланица НАТО које је дрон прелетео, а из којих је речено да су приметили летелицу. У румунском случају речено је да нису имали времена да реагују јер је отишла за три минута, а у мађарском да су је приметили и пратили током свих 40 минута, али да нису реаговали због процене да не представља опасност.
Зашто ни једни ни други нису јавили савезницима из Хрватске шта се дешава, није најјасније.
Иначе, иако је украјинска страна претходног дана оштро демантовала да је у питању њихова беспилотна летелица, у Хрватској је јуче недвосмислено закључено да је ипак тако, пошто у Румунију није могла да уђе из неке друге државе. Будући да је максимални долет тог дрона 1.000 километара, уз мање осцилације зависно од стања у атмосфери, најисточнија тачка из које је могла доћи јесте околина града Винице, који се налази отприлике на средокраћи централног и западног дела Украјине. Спекулише се да је требало да извиди Житомир, град који је последњих дана под тешким руским ударима, али да је дошло до квара и да је продужила право до Загреба, где је пала пошто је потрошило гориво.
Оно што је посебно изиритирало власти у Загребу јесте то што су, како јављају тамошњи медији, Мађари потврдили да је летелица чак прошла близу нуклеарне електране Пакс у средишњој Мађарској, због чега је потпуно нејасно зашто није оборена.
Хрватски медији констатују да је овај случај показао слабости у чувању ваздушног простора НАТО савеза, а фокус је на Мађарској која није реаговала на летелицу иако је четрдесет минута била у њеном ваздушном простору, па чак и прошла близу нуклеарке.
Да ли као покушај прања руку, тек у Хрватској се, више незванично, помиње да за тих седам минута, колико је дрон летео над њиховом земљом, није ни било времена за реаговање. Проблем представља веома лоше стање хрватског ПВО, који није у стању да одреагује ни на овакве, а камоли на неке веће претње, као и то што до доласка "рафала" из Француске наши суседи немају авионе које би могли да подигну у случају ваздушних инцидената и одбране неба.