Законом је забрањено да се туку деца: Родитељи нису упознати са њим, а ОВО су резултати истраживања
Информишите се
Родитељско дисциплиновање деце променило се у задњих десет година. Деца се ређе кажњавају батинама, али многи у Хрватској и даље сматрају да је овакво кажњавање оправдано у неким ситуацијама и нису свесни да је оно законски забрањено у Хрватској, показују резултати истраживања које је у понедељак, због Међународног дана васпитања без батина објавило удружење Храбри телефон.
Прочитајте и:
Ово истраживање је спроведеном у склопу пројекта Од политике до стварности – промена ставова и пракси од телесног кажњавања до мера за заштиту деце, спроведеног током 2017. године.
Истраживање је спроведено online, а резултати се темеље на репрезентативном узорку од 500 учесника из целе Републике Хрватске. Показало се како чак 41 одсто испитаника не зна да је телесно кажњавање у Хрватској законом забрањено, а 49 одсто их сматра да децу ређе кажњава на тај начин него пре десет година.
Сваки трећи испитаник сматра да телесно кажњавање не би требало да буде забрањено родитељима у васпитању деце, а сваки други да је оно оправдано у одређеним ситуацијама. Тек нешто мање од две петине учесника анкете (39 одсто) препознаје штетност таквог родитељског понашања.
Готово сви учесници анкете (93 одсто) су за законску забрану телесног кажњавања у јаслицама и дечјим вртићима.
Истраживање је показало да се родитељи у васпитању деце највише ослањају на властито искуство и интуицију, а као облик дисциплиновања деце 72 одсто родитеља користи забране и ограничења коришћења уређаја или дружења.
Када је реч о телесном кажњавању деце, већини је прихватљиво ударање по задњици, док им је неприхватљиво шамарање, ударање каишом, као и чупање за косу.
Занимљиво је и да више мајки него очева наводи умор и осећај беспомоћности као разлог због којег ударају своју децу (20 одсто мајки, 9 одсто очева), и да сваки пети родитељ не зна да ли је његово дете икада било на тај начин кажњено у јаслицама или дечјем вртићу.
Храбри телефон на темељу добијених резултата ради на оснаживању стручњака предшколских установа како би родитељима информације о телесном кажњавању биле што доступније и како би помогли промени слике о том облику кажњавања деце у хрватском друштву.