Западни новинари питали Пленковића о Вучићевом љубљењу кинеске заставе: Ево шта је одговорио хрватски премијер
И председник Еворпског савета Шарл Мишел, као и председница Европске комисије Урсула фон дер Лајен, дали су своја мишљења о Западном Балкану.
Није на мени да говорим у име било ког лидера који је учествовао на видео конференцији ЕУ у Загребу, посебно ако долази из суседне земље, узвратио је вечерас премијер Хрватске Андреј Пленковић на питање Дојче велеа да ли би земље Западног Балкана требало да буду више захвалне за помоћ коју добију од ЕУ и да ли би председник Србије Александар Вучић требало "да љуби европску, а не кинеску заставу".
ВУЧИЋ СЕ УКЉУЧИО У ДНЕВНИК НАКОН САМИТА ЕУ: Не прихватамо уцене Приштине, имаћемо НАЈВЕЋИ РАСТ у Европи
"УБИТИ ВУЧИЋА" Освануле језиве претње СМРЋУ председнику Србије!
Пленковић је на конференцији за новинаре, после видео конференције, на којој је учествовао и српски председник Александар Вучић, рекао да се на састанку чуло да све земље Западног Балкана желе у ЕУ и оценио да им самит помаже да иду у том правцу.
- Постоји велика захвалност у свим земаљама у региону за све што ради ЕУ - рекао је Пленковић.
На конференцији за новинаре на питања новинара из региона, али и шире, одговорали су и председник Еворпског савета Шарл Мишел, као и председница Европске комисије Урсула фон дер Лајен. Мишел је поручио да постоји јасна европска перспектива Западног Балкана.
- На највишем нивоу делимо мишљење да постоји снажна европска перспектива Западног Балкана - рекао је Мишел и додао да је најважније да се у наредном периоду развије јасна стратегија за регион, посебно након пандемије ковид-19.
Одговарајући на питање Н1.хр Урсула фон дер Лајен је рекла и да ће на Конференцији о будућности Европе бити речи и о проширењу и интеграцији Западног Балкана. Председница ЕК је рекла и да пандемија корона вируса јесте велики изазов за временске оквире у процесу проширења ЕУ, али да се може искорисити и као подстрек за бољу сарадњу. Упитан како види поруке Загребачке декларације у поређењу са порукама које су се чуле на самиту 20 година раније, када Хрватска још није била у ЕУ, Пленковић је рекао да се види напредак и да декларација шаље снажну политичку поруку свим земљама у региону.
- Донели смо одлуку о отварању преговора са Северном Македонијом и Албанијом, имамо нову методологију и самит у првих шест месеци мандата нових европских институција и мислим да не можемо тражити више - рекао је Пленковић.
Владавина права је камен темељац европских вредности и неопходан услов за процес придруживања, рекла је вечерас и истакла да све земље које желе у ЕУ морају наставити реформе. На питање новинарке из Македоније о извештају Фридом хауса, по којем су све земље региона у категорији хибридних режима, изузев Хрватске, председница Европске комисије Урсула фон дер Лејен и председик Европског савета Шарл Мишел указали су да су реформе есецијалне, као и борба против корупције, владавина права и демократска права, те да је у том смислу порука Европске уније јасна.
- Владавина права је ''цондитио сине qua нон'' за процес придруживања тако да рефоме морају да се направе и мора да се покаже напредак. То важи за сваку земљу која жели да буде члан ЕУ - рекла је Дер Лајен.
Вучић на Самиту лидера ЕУ и Западног Балкана: Дела су важнија од речи, ми смо своју припадност доказали
НЕ ДАЈУ ИМ МИРА: Црногорска полиција на Ђурђевдан легитимише грађане испред цркве у Подгорици
ДЕТАЉИ ЗАПЛЕНЕ КОКАИНА НА ЦРНОГОРСКОМ БРОДУ: Дрога била упакована у пакете са ЏИ-ПИ-ЕС уређајима
Посланица у црногорском парламенту: Србија и Црна Гора у економском смислу "небо и земља"
У Републици Српској се живот полако враћа у нормалу: Отварају се салони, угоститељски објекти, вртићи...