ПРОНАЂЕНА МРТВА БЕБА: Налаз обдукције донео НЕВЕРОВАТАН обрт у истрази, огласило се ТУЖИЛАШТВО поводом новорођенчета нађеном у контејнеру
Радници ЈКП "Чистоћа" су приликом одвоза смећа и пражњења контејнера пронашли бебу у истом, а након тога је покренута опсежна истрага за мајком новорођенчета.
Случај који је потресао јавност у Босни и Херцеговини, када је мртва новорођена беба пронађена у контејнеру у Бугојну, добио је нови обрт.
Наиме, како је за локалне медије незванично речено, беба је у тренутку кад је бачена у контејнер била жива, што је потврдила обдукција. Потрага за мајком још увек траје.
То ће утврдити ДНК анализа, коју очекују у Кантоналном тужилаштву.
Подсећамо, бебу су пронашли радници ЈКП "Чистоћа" приликом одвоза смећа и пражњења контејнера, а након тога је покренута опсежна истрага за мајком новорођенчета.
Тада су из Тужилаштва СБК одговорили на упит медија који су везани за обдукцију тела новорођенчета.
- Обавештавамо Вас да је поступајућа тужитељка издала наредбу за обдукцију тела бебе, те се подузимају и друге законом предвиђене мере и радње ради утврђивања свих околности везано за проналазак мртве бебе у контејнеру у Бугојну. Писмени налаз вештака није достављен Тужилаштву - одоговорили су из Тужилаштва СБК.
Препознавање жртве насиља може бити изазовно јер многи људи скривају или минимизирају своје проблеме из страха, срама или због других фактора. Ипак, постоје неки знакови на које треба обратити пажњу, као и начини на које можете реаговати ако сумњате да је неко жртва насиља.
Знакови да неко може бити жртва насиља:
Физички повреди: Присуство необјашњивих повреда или повреда које се често понављају може бити знак физичког насиља.
- Промене у понашању: Промене у понашању као што су повлачење, нервоза, депресија или анксиозност могу указивати да особа пролази кроз неки облик насиља.
- Изолација: Жртве насиља често се повлаче и избегавају друштвене ситуације. Партнер који је насилник може покушати изоловати жртву од породице и пријатеља.
- Финансијска контрола: Насилници често контролирају финансије жртава, ограничавајући им приступ новцу или присвајајући њихову имовину.
- Емоционално понашање: Насилници често користе емоционално манипулативне тактике попут понижавања, вређања или претњи како би контролисали своје жртве.
Како реаговати ако сумњате да је неко жртва насиља:
- Будите подршка: Приступите особи с пажњом и емпатијом. Немојте је осуђивати или кривити за ситуацију у којој се налази.
- Понудите помоћ: Питајте особу како можете помоћи и будите спремни да је подржите у проналажењу сигурног уточишта или тражењу професионалне помоћи.
- Препоручите ресурсе: Упознајте особу са ресурсима као што су телефонске линије за подршку, сигурне куће или организације које пружају помоћ жртвама насиља.
- Поштујте границе: Ако особа не жели да прича о својој ситуацији или не жели помоћ, поштујте њене границе. Немојте је притискати или форсирати на било који начин.
- Пријавите насиље: Ако сумњате да је неко у опасности, не устручавајте се да пријавите насиље надлежним органима или организацијама за заштиту жртава.
Важно је бити обазрив и тактичан у приступу како бисте осигурали да особа која је жртва насиља осећа подршку и разумевање.
Извор: Србија Данас/Аваз