Због ових проблема тинејџери најчешће БЕЖЕ ОД КУЋЕ!
Нестанак лица може пријавити родитељ, старатељ, или било која особа која има сазнања да се одређена особа удаљила од места боравка
У евиденцијама Федералне управе полиције (ФУП) налазе се подаци и фотографије више особа које су нестале без трага на подручју ФБиХ у протеклим годинама, а подаци о овим особама доступни су на званичној веб страници ове институције.
Бели комби отима децу у Славонији: Вожач нуди деци чоколаде, па их одводи у непознатом правцу?!
Како су истакли из ФУП, особе на подручју ФБиХ најчешће нестају због породичних проблема, оцена у школи, психичких проблема, болести итд.
- Исто тако, неке особе а најчешће тинејџери ‘нестају’ по неколико пута односно одлазе од куће по више пута, али ипак се након неког времена врате кући. Приликом трагања за несталим особама од велике помоћи су родитељи, пријатељи, познаници, комшије, особе са којим је комуницирао на друштвеним мрежама и други који су на било који начин познавали несталу особу. Сви наведени који се желе укључити у трагање за несталом особом су увек добро дошли, али требају да се понашају по упутама овлаштених службених лица која руководе потрагом да не би дошло до проблема поготово у случајевима када се ради о неприступачним теренима - навели су из ФУП.
Нестанак лица може пријавити родитељ, старатељ, или било која особа која има сазнања да се одређена особа удаљила од места боравка. Нестанак особе се пријављује најближој полицијској станици или полицијској управи, где се сачињава допис који ће садржавати што више идентификационих података о несталој особи, односно остали подаци који би могли послужити за што брже проналажење особе.
Подаци се уносе у електронску базу потрага, те се о трагању обаештавају сви полицијски органи на подручју Босне и Херцеговине, посредством електронске размене података.
- Информације које достављају грађани су од велике користи при проналаску несталих особа. Правовремена достава тачних, проверљивих и конкретних информација о несталој особи је од велике помоћи приликом проналаска. Онај ко има такву информацију може приступити у било коју службену просторију, односно јавити телефонским путем, упутити e-mail, и исту саопштити полицијском службенику, који је обавезан исту упутити као допуну првобитног расписа потраге. Све информације које су типа ‘гласина’ или ‘поговарања’ су некада тешко проверљиве и могу потрагу за несталом особом одвести у погрешном правцу - истакли су из ФУП.
Грађани се често у сарадњи са надлежним полицијским органом организују када је у питању претрага терена, а најчешће су то разна удружења грађана, ловци и си.