ЗЕМЉОТРЕС ПРОМЕНИО ГЕОГРАФИЈУ ХРВАТСКЕ: Сисак и Петриња померени ка истоку
Земљотрес који је погодио Хрватску померио је део њеног рељефа.
Снажни земљотрес, који је прошле седмице погодио централни део Хрватске, узроковао је померање Сиска према Истоку за 10, а Петриње између 15 до 20 центиметара.
Загребачки Јутарњи лист пише да је, према прорачуну на основу сателитских снимака Европске свемирске агенције, најразорнији петрињски потрес проузроковао померање тла с амплитудом од чак 70 центиметара.
ПУЛМОЛОГ УПОЗОРАВА: Не игноришите дуготрајан кашаљ, искашљавање и отежано дисање! Можда су знаци ОЗБИЉНЕ БОЛЕСТИ!
ОГЛАСИО СЕ ХРВАТСКИ ГЕОЛОГ О ЗЕМЉОТРЕСУ: Једна ствар је спасила многе животе у Петрињу
ЧЕЛНИК НЕПРИЗНАТЕ ЦРНОГОРСКЕ ЦРКВЕ ОПЛЕО О СПЦ: Признао да је срамни закон предвиђао отимачину имовине Српске цркве
Највећи помак, наводи се, забележен је у шумском подручју окруженом местима Слана, Глинска Пољана и Гора.
На западном делу раседа тло се подигло 40 центиметара, а покрај града Петриње спустило за 30 центиметара.
- Сисак се померио у пуно мањем интензитету него Петриња. Прелиминарно, Сисак се померио 10, а Петриња између 15 и 20 центиметара - рекао је за Јутарњи лист др Марин Говорчин с Геодетског факултета у Загребу.
Интердисциплинарни тим научника и даље обилази терен како би одговорио на бројна питања, каже Говорчин и додаје да засад нису открили ефект првог реда као што је пуцање раседа на површини.
- Ако нађемо неке површинске манифестације пуцња раседа, можемо проценити где је тачно расед, какав је био помак по њему, као и колика је дужина раседа који је пукао - каже сеизмолог др Јосип Стипчевић, доцент на Геофизичком одсеку Природословно-математичког факултета у Загребу.
Према јуче објављеном Извештају Хрватског геодетског института потрес у Хрватској се догодио на раседу који се отприлике пружа у смеру северозапад-југоисток и пролази Покупљем у близини Петриње и Глине.
Тај расед је гранични између два врло различита тектонска блока, Динарида и Панонског базена.