Европска Комисија ЖЕСТОКО НАГРДИЛИ Пленковића: Неспособна ЛЕНЧИНА и политичар без одлучности
Хрватска влада за две године мандата није учинила скоро па ништа
У оквиру редовног извештаја у ком се анализира стање у свакој од држава чланица, ЕУ оштро критиковала Хрватску и премијера Пленковића.
Прочитајте и :
Како се наводи у извештају који је сачинила Европска комисија на чијем челу је Жан Клод Јункер, Хрватској су посвећене 73 странице на којима није баш много тога лепог написано.
Наиме, бирократе ЕУ су у том извештају "прецизно и немилосрдно, користећи чињенице и егзактне податке, разоткрили политику владе Андреја Пленковића као потпуни промашај" и наводи да, према мишљењу ЕК, хрватска влада за две године мандата није учинила скоро па ништа како би побољшала стање у Хрватској, него је неке ствари чак и погоршала.
Тако се читањем извештаја доживљава "трансфер непријатности" јер се на 73 странице детаљно анализира како Хрватска сваког дана у сваком погледу заостаје за другим чланицама ЕУ.
Влада Андреја Пленквића је подбацила у скоро свему, а речи које се најчешће користе у опису стања у Хрватској су "ограничени напредак" или "нема напретка", а фраза "ограничени напредак" се појављује чак 27 пута.
Детаљније, Хрватској се "замера" да, иако има повољну економску климу која омогућава убрзавање реформских потеза, потенцијал те земље остаје недовољан. Затим, наводи се да Хрватска има проблем с радном популацијом која се смањује, ниском искоришћеношћу рада, недовољним растом БДП-а.
БЕЗ ЦВЕЋА И ПАРФЕМА: Цетињске школе забраниле да се учитељицама дају поклони за 8. март
Такође, нема реформе јавне управе, здравство је у проблемима, касни законодавство које би утврдило почетак фискалне реформе, пензиона реформа је одложена, наводи још ЕК и наставља с критикама. У Хрватској људи немају једнаке прилике, проблем су нефер радни односи, стопа запослености је ниска у поређењу с другим чланицама Европске уније.
Проблем је што је у Хрватској компликовано инвестирати између осталог и због рестриктивне пословне климе. Истовремено, социјална ситуација је "очајна" јер Хрватска има високу стопу сиромаштва и социјалне искључености. Јавна администрација је фрагментирана, испод просека ефикасности у ЕУ, а исходи здравственог и образовног система показују постојање "структурних слабости".
ЕК се нарочито обрушила на Пленковићеву владу када је реч о образовању, утврдивши да се резултати које производи хрватски образовни систем стално погоршавају или стагнирају и да је том систему потребна хитна реформа. Хрватска у образовању заостаје за другим чланицама ЕУ.
ТРАГЕДИЈА на црногорском приморју: Тело нагог мушкарца пронађено у мору
Велики пропуст је и неспровођење антикорупционих закона, па је тај проблем итекако присутан. Премијер који воли да се приказује као велики Европејац у анализи ЕК испада као неспособна ленчина и политичар без одлучности који државу води у пропаст јер он и његова влада нису у стању да спроведу било коју конкретну реформу како треба и до краја.