Живе од дроге! Наркотици хране њихову децу: Албанци би били пука сиротиња да нема ОПИЈАТА! (ВИДЕО)
Иако је илегално, албанско становништво живи од узгајања марихуане
Поред земљаног пута у малом селу северно од Тиране налази се напола саграђена кућа од цигле. Стоји сама и изгледа напуштено, али она је све само не празна.
Из ње долази слаткасти мирис који открива чему та кућа служи: производњи канабиса. Унутра је готово цео под прекривен сувим пупољцима марихуане.
- Ту има око двадесет килограма марихуане - каже власник куће, двадесетогодишњак у уским фармеркама, дуксерици и патикама. Он је један од хиљада Албанаца који зарађује на марихуани, бизнису који је у Албанији доживио велики боом у последње време.
КУСТУРИЦА ЧЕСТИТАО ДОДИКУ: Ово није твоја победа, ОВО ЈЕ ПОБЕДА СРПСКОГ НАРОДА И РЕПУБЛИКЕ СРПСКЕ!
У Албанији килограм марихуане, која је тамо илегална, кошта између 100 и 200 евра, док на пример у Италији постиже цену од чак 1.500 евра. Већина произведене марихуане у Албанији се кријумчари преко севера, односно Црне Горе и добар део онога што дође до Црне Горе заврши код купаца у Хрватској, на југу према Грчкој, и са западне стране преко Јадранског мора у Италију.
Наиме, оног тренутка када марихуана из Албаније дође у Италију или Хрватску, врло се лако 'дилује' даље у шенгенској зони.
Тржиште марихуане у Албанији је врло "танко", односно број конзумената је толико мали да се практично све што се произведе прокријумчари на тржишта региона и Европе. Према неким проценама, илегално тржиште марихуане у Албанији тешко је око пет милијарди евра годишње, што је пола албанског БДП-а, а тај износ вреди за 900 тона марихуане, колико га Албанија годишње и произведе. Оних 20 килограма које суговорник BBC-ja држи на поду своје оронуле куће није сва марихуана коју има.
- Произвео сам око 350 килограма марихуане. Ове године је скоро свака кућа у селу засадила канабис. Само на овом подручју је произведено тоне и тоне канабиса - прича произвођач.
Осим што производи тоне канабиса, он запошљава и 15 људи који га беру и процесуирају, а његове плантаже чувају наоружани чувари. Иако новинарима прича како је он ту главни, врло вероватно припада неком већем ланцу. На новинарско питање како то да, ако већ цело село сади марихуану, нису имали ниједну полицијску рацију, младић је одговорио да полицији плаћа 20 одсто и да ако им не плати, иде у затвор.
ГРМИ БАЊАЛУКА: Додик запевао ОВЕ ПЕСМЕ и све одушевио! Овако се слави ПОБЕДА! (ВИДЕО)
- Ово је наше проклетство. Немамо посла, а шта год друго да засадимо од тога нема никакве зараде. Знам да ово што радим није добро и да је противзаконито, али немам другог избора - каже он.
Албанци су деценијама живели под суровим, затвореним режимом Енвера Хоџе, а након пада комунизма уследио је период обележен јавним немирима и убрзаним растом организованог криминала.
Од тада је прошло двадесет пет година, али незапосленост је још увек велика, а корупција је до те мере распрострањена да бизнис с илегалном марихуаном само цвета. Влада је додуше имала некаквог успеха у борбу с илегалном индустријом, па су тако само ове године уништили чак два милиона стабљика марихуане, а сада када је завршена сезона "бербе", полиција је фокусирана на заплену, обзиром да је сада време када се "роба" кријумчари изван Албаније.
Неке од заплена надмашиле су сва очекивања. У огромном складишту у граду Решену има толико марихуане да дословно испада из врата и прозора. Усред тог мора траве стоји Агрон Цулхај, полицијски инспектор који новинарима BBC-ja открива како је то највећа запљена марихуане икада у том делу Албаније. Полиција је у складишту затекла више од четири тоне канабиса, која се у Италији на улици могла продати за око шест милиона евра. Министар унутрашњих послова Саимир Тахири је рекао како је 2013. године, када је преузео министарство почео да планира велику акцију против илегалног узгоја канабиса.
ПРВА ИЗЈАВА МИЛОРАДА ДОДИКА НАКОН ПОБЕДЕ!
За план да Албанију ослободи имиџа главне државе за производњу марихуане, албанска влада је добила подршку и италијанске владе, која чак плаћа албанској влади да из ваздуха снима ситуацију и надгледа где се све налазе плантаже. У последње три године производња је пала за неких 30 одсто, а то је заправо резултат једне од највећих полицијских операција 2014. године када је уништена велика и јако добро уходана фабрика марихуане у Лазарату, месту на југу које је својевремено било озлоглашено и познато као главни град дроге у Еуропи.
Али, Италијани имају мало друкчију статистику која говори да се у последњих годину дана површина плантажа марихуане у Албанији повећала пет пута, па су нека подручја у Албанији ове године први пут ушла у овај бизнис. Разлог због чега је производња канабиса тако успешна је корупција. Од 2013. године до данас чак 3.000 полицајаца је под истрагом због примања мита, што је око 20 одсто укупног броја полицајаца у Албанији. Други разлог због којег је ово тешко искоренити је тај што се добро плаћа, па нико полицији ништа не цинкари. Берачи и остали радници зарађују по двадесет евра дневно, а један конобар је испричао да месечно заради три пута више на пословима с канабисом него у кафићу.
Додик одувао конкуренцију на изборима!
Он живи у предграђу Тиране у које су се почетком деведесетих, приликом пада комунизма, доселиле бројне породице из руралних подручја. Дошли су ту пре двадесет година да нађу посао и многи га још увек траже, а посао с марихуаном многима од њих је улетео као наручен.
- У четири ујутро овде можете видети гомилу људи која иде на посао. Улице су пуне мушкараца, жена и младих људи, чак и деце које дочекују комбији и одвозе их на плантаже - речи су овог узгајивача.
Многи кажу како полиција најчешће хвата сиромашне раднике који само беру марихуане, док велике рибе углавном пролазе неотакнуте. Министар Тахири тврди да то баш није тако и да се тренутно на судовима води 1600 криминалних истрага против кријумчара. Међутим, оно што Албанце ипак највише брине је како ова илегална индустрија утиче на младе, који су нестрпљиви у исчекивању бољег живота, а из примера својих родитеља виде да он у Албанију не долази тако брзо.
- Јако је пуно младих у затвору због марихуане, али они су углавном жртве. Они мисле како с тиме могу пуно новца да зараде и узгајање илегалне марихуане нам није донело никакву културу рада, већ је само показало колико су људи очајни и немају вере у бољу будућност - испричао је католички свештеник Ђерђ Мета и додаје како је турбулентна албанска прошлост, комунизам и криминал готово уништили сваку шансу да Албанија добије прилику да постане земља просперитета.