НОВА ОПАСНОСТ НА БАЛКАНУ: Змије отровнице све ближе људима, а противотрова нигде нема!
Према наводима лекара из БиХ противотрова за змије отровнице нигде нема у региону
Топло време пробудило је и гмизавце. Грађани су се зажелели природе те су похрлили у планине и шуме којима регион и БиХ обилује. Али из Завода за хитну медицинску помоћ Кантона Сарајево упозоравају на скирвену опасност која због непромишљености људе може коштати живота или озбиљних здравствених последица.
![](https://www.srbijadanas.com/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2020/09/16/pjimage_-_2020-09-16t101454.864.jpg?itok=_Zgh-2Xr)
БЕЗ ДОГОВОРА КРИВОКАПИЋУ СЕ СПРЕМА ПАД: Будућност црногорског премијера је у неочекиваним рукама!
![](https://www.srbijadanas.com/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2019/11/04/profimedia-0187810433.jpg?itok=zOCfsP5a)
ОТИШЛИ НА СНИМАЊЕ ПЛУЋА ЗБОГ КОВИДА, ОТКРИВЕН ИМ РАК: Зашто је важно јавити се на време лекару с првим симптомима
![](https://www.srbijadanas.com/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2021/05/21/pjimage.jpg?itok=o7gwUjrj)
МОРАЋЕ ДА ПОЛАЖЕ РАЧУНЕ СРБИЈИ: Додик о високом представнику: Он крши међународно право, мора да достави извештај
Наиме, у Сарајеву али и у региону, према њиховим информацијама тренутно нема серума који значи живот у случају угриза змије отровнице.
- Још једно упозорење. У задњих пар седмица имали смо неколико случајева угриза змије отровнице где је било индицирано давање антивипериног серума - противотрова. Не би то било ништа посебно ни неуобичајено за ово доба године - међутим тог серума тренутно нигде у БиХ нема за набавити, а по информацији ни у околним државама, јер смо тражили где смо могли. Ако се и нађе, нажалост рок употребе био је до 1. јуна 2021. Зато сви ви који волите планинарити или само шетати по природи – опрез - упутио је озбиљно упозорење доцент др Русмир Баљић, шеф Инфективне клинике.
Иначе, у БиХ живи 14 врста змија. Од тога су само три отровнице шарка или риђовка, балкански шарган и поскок.
Отровне змије се лако разликују од неотровних. Тело отровница је кратко и здепасто и ретко прелази 60 центиметара. Глава је широка, срцолика или троугласта и увек јасно одвојена од тела наглашено уским вратом. Зенице уске или овалне, никада округле. Ове змије карактерише тамна, вијугава леђна шара, која може бити континуирана или испрекидана.
Одрасле јединке змије риђовке готово да једва достижу 60 центиметара. Мужјак риђовке је сив или смеђе боје са црном (у правилу испрекиданом) шаром, док су женке смеђе или црвенкасте са мање израженом смеђом шаром. Ујед шарке је болан, али смртни случајеви су екстремно ретки.
Балкански шарган је најмања змија отровница у Европи. Одрасле јединке нарасту до 50 центиметара. Мужјаци су светло смеђи или сиви, док су женке жућкасте. На средини леђа налази се готово увек јасна смеђа или тамно сива цик-цак шара.
Често дели станиште са шарком, неретко и са поскоком.
Отров шаргана је врло слаб те се често пореди са убодом пчела.
Поскок је најотровнија и највећа змија отровница у Европи. Нарасте у просеку око 65 центиметара, врло ретко прелази 90. Најмаркантнија морфолошка карактеристика поскока је рошчић који се налази на врху њушке. Мужјаци су најчешће сиве боје са црном цик-цак шаром, док су женке најчешће смеђкасте или црвенкасте, са не тако упадљивом цик-цак шаром.
Одрасле јединке се хране углавном ситним сисарима и птицама, већим гуштерима и другим змијама. Врло често се поскоци, посебно крајем лета и у току јесени, пењу на дрвеће, грмовито растиње и високе стене (због исхране и терморегулације). Због тога, неопрезни људи буду угрижени од стране таквих јединки у главеним или вратним пределима тела, па је по народном веровању добио име по томе да високо скаче.