Званично је: Забрањено коришћење пластичних кеса - Казне за непоштовање овог закона до 40.000 евра!
Ко се оглуши о закон могао би платити драконску казну.
Данас ступа на снагу забрана употребе пластичних кеса и пластике за једнократну употребу.
То подразумева да ће из употребе бити избачене све оне танке кесе на које су грађани навикли приликом трговине, док ће дебље кесе од 50 микрона моћи да се користе. За непоштовање ове законске одредбе предвиђене су казне од 1.000 до 40.000 евра.
Забрана употребе пластичних кеса, али и пластике за једнократну употребу.
Управо због штетности се и укидају пластичне кесе, које се највише користе у маркетима.
- Дозвољена је значи до 15 микрона и оне дебље кесе од 50 микрона. То су оне дебље кесе са ручкама које се добијају када се носи тежи терет, односно када се купује можда у овим продавницама спортске опреме и тако - казао је Ненад Витомировић из Министарства екологије, одрживог развоја и развоја севера.
- Важно је да замена овим кесама које се окидају буду цегери, ранци, неке вишекратне торбе које се врло лако спакују и могу да стану у џеп, њих никада у проблем носити са собом, а да не буде алтернатива томе она дебља пластична кеса и да се онда она користи и даље за одлагање смећа јер на тај начин примјена ће бити контрапродуктивна - казала је еколошка активисткиња Нина Михаиловић.
Поред пластичних кеса, биће забрањене пластичне сламчице, али и посуде за храну од експандирног полистерина, као и чаше за напитике од истог материјала.
А да ли су трговци спремни за примену закона, није разјашњено. Но, уколико се оглуше о закон, могу бити кажњени од хиљаду до 40 хиљада евра.
Наша тржишна инспекција ће суштински вршити надзор над привредним субјектима, субјектима који се баве продавањем, производњем или стављањем ових кеса у промет.
Казне за физичка лица у од 500 до 2.000 евра. Нове мере удружиле су извршну власти и цивилни сектори, који заједно поручују да њихова ефикаснот зависи од колективног труда свих нас.
Извор: Србија Данас/Вијести