ЕКСКЛУЗИВНО: СПИСАК 250 ИСЛАМСКИХ РАТНИКА СА БАЛКАНА У СИРИЈИ И ИРАКУ (37): Потресна исповест Београђанке која је у рат одвела и трогодишњег сина
Проводила дане у склоништу где су је крвнички тукли
Шаћири Макфирета (1984) из Београда у Сирију је отишла са мужем Фератом Касумовићем, њиховим трогодишњим сином Давидом и својим братом Фахредином Шаћиријем. Ова жена, иначе слепа од своје пете године, је једна од ретких жена из БиХ, Србије и Црне Горе које су успеле да се врате из сиријског ратног пакла.
Прочитајте и:
По повратку у Србију испричала је да је у Сирији живела у Азазу, граду који се налази северно од Алепа, да је због свакодневних бомбардовања дане проводила у склоништима, често и по неколико дана узастопно, да је под претњом смрћу морала да прекрива лице и руке и да је свакодневно добијала батине од свог мужа и других мушкараца.
- Мој пакао почео је када сам се удала за Ферата Касумовића, са којим ме је упознао брат Фахредин. Ферат је Фахредину испрао мозак причама о животу по шеријату у Исламској држави, а онда је то учинио и мени. Тражио је да идемо тамо, а ја сам се у почетку противила томе да идем са малим дететом у Сирију. Ипак, попустила сам једног јутра када ми је брат рекао да мора да оде да брани муслимане и ислам. Ферат нас је све, мене, брата и сина, повео тамо у град Азаз, који је контролисала Исламска држава. Тада је почео мој пакао, који ћу памтити док сам жива - изјавила је Макфирета.
ОСВЕТА џихадиста за убијене команданте: Гранатиране стамбене четврти Алепа, има повређених
Она сматра да не би преживела да јој нису помагале друге жене из Србије, "којих тамо има више него што се мисли".
- Дани тамо су ми били страшни и кад се није пуцало. Сви причају на арапском, а ја не разумем тај језик. Уз то вам мушкарци стално нешто наређују и ако случајно одмах не послушате, они вас крвнички туку. Морате стално да носите бурку, која прекрива цело тело, не само лице, јер у противном може да вас убије било ко без икакве одговорности. Таква су тамо правила, мушкарац је изнад свега, а ми жене смо бића нижег реда. Зато смо се и држале једна уз другу и тешиле се међусобно. Тамо има много девојака из Београда, Загреба, свих делова Босне, али и из Француске, Швајцарске, Немачке, Енглеске. Нажалост, мала је шанса да ће икада успети да се извуку из оног пакла - сматра Макфирета.
САМО ХРАБРО! Сиријска војска одбила напад милитаната у Латакији
После три месеца муж јој је саопштио да се пакује јер се враћају у Србију. Он је вероватно добио задатак да своју терористичку делатност настави у завичају. У међувремену, њен брат је погинуо.
- Био је бесан што је морао да се врати у Србију, викао је и тукао ме.
Из Сирије су се вратили пешке, преко Турске, Бугарске, Македоније и Косова и Метохије, путујући месецима и кријући се од полиције. По њеној причи, тај пут је био права голгота.
Неколико месеци после повратка у Београд, у октобру 2014. њен муж је ухапшен, а она остала сама, препуштена улици, нашла другог мушкарца, који јој је направио дете и – нестао.
Сада живи са осмогодишњим сином и двогодишњом кћерком Олгом од социјалне помоћи. Пријатељи бившег мужа Ферата, који је осуђен на осам година затвора, јој прете, окривљују је за његово хапшење, па је једно време провела и у сигурној кући.
Шаћири Фахредин из Београда на ратиште је отишао са зетом Фератом Касумовићем, својом сестром Макфиретом Шаћири, њеним малолетним сином и још неколико екстремиста у децембру 2013. Погинуо је у фебруару или марту 2014. године код града Азаза.