Трамп НИШАНИ Сирију, али ГАЂА Иран - Шокантне тврдње немачког стручњака наводе на размишљање
"Сирија за САД само споредно ратиште у сукобу са Ираном"
САД ће извести ваздушне нападе против Сирије, али за разлику од прошле године када су напале Сирију после употребе хемијског оружја - то неће бити само симболично, оценио је стручњак за САД из Немачког друштва за спољну политику Јозеф Брамл.
Прочитајте и:
- Тада је (председник САД Доналд) Трамп хтео да покаже да није руска марионета. Истовремено није хтео да се превише истрчава и зато је претходно обавестио Русију. А они су упозорили Сирију. Овај пут неће бити таквих претходних информација - рекао је Брамл за Дојче веле, на питање какве ће бити реакције САД после наводног напада нервним гасом у Думи, у Сирији.
Поводом Трампове претње да ће савезници сиријске владе "платити високу цену" Брамл је рекао да би "пре свега Иран требало да буде спреман, јер је он и из других разлога на нишану САД".
- Оне снаге које у Сирији подржава Иран - те ће вероватно и бити бомбардоване. САД би могле да пресеку и ваздушни мост тих трупа који се делом протеже и над ирачким ваздушним простором - додао је.
Говорећи о могућим акцијама САД против Русије, Брамл је изразио уверење да ће оне бити минималне.
- Трамп, када је реч о Русији, има много мање војних опција и служећи се економским санкцијама ће учинити таман толико да не доспе под већи унутрашњеполитички притисак. Јер, у САД специјални тужилац Роберт Милер и даље води истрагу против њега - додао је.
Брамл је рекао да верује да је "Сирија за САД заиста само споредно ратиште у сукобу са Ираном".
- Сада предстоји иступање из нуклеарног споразума у мају, и онда ће се конфликт заоштрити. Мешање Ирана у Сирији би могло да послужи као морално и геостратешко оправдање за њихов поступак. Не смемо заборавити ни да је Трамп недавно критичара Ирана Џона Болтона поставио за саветника за националну безбедност. Ја то врло озбиљно схватам - навео је.
На питање која и могла бити дугорочна стратегија владе САД када је реч о сиријском питању Брамл је поновио да је његова хипотеза да је за САД важан Иран.
- Што ситуација на домаћем политичком фронту буде непријатнија за Трампа, тим већи ће, како мислим, бити ризик од рата против Ирана. Не смемо заборавити да су у новембру избори за Конгрес. Најгори сценарио за Трампа би био да изгуби оба дома Конгреса. У том случају би му рат против спољног непријатеља помогао да се домогне неког надстраначког консензуса. Ако би постојала претња за националну безбедности, бирачи у САД би могли да се у јеку 'окупљања под заставом' одрекну могућности контроле власти коју омогућавају избори за Конгрес - рекао је Брамл.
Он је додао да је "тако било и код Џорџа Буша млађег после терористичких напада од 11. септембра 2001".