ДАЧИЋЕВ АПЕЛ НЕСВРСТАНИМА: Останите доследни, не признајте независност Косова!
Потпредседник Владе Србије и министар спољних послова Ивица Дачић апеловао је на државе чланице Покрета несврстаних земаља да, упркос притисцима да признају косовску независност, остану доследни у одбрани норми међународног правног поретка.
- Апелујемо на вас да, и поред тога, останете доследни у одбрани норми међународног правног поретка када је реч о непризнавању једнострано проглашене независности наше јужне Покрајине и њених унилатералних покушаја да оствари чланство у међународним организацијама, попут прошлогодишњег захтева за пријем у Унеско који, захваљујући нашим пријатељима широм света, од Африке до Латинске Америке, није прихваћен - рекао је Дачић.
Земље чланице покрета изложене притисцима
Министар је казао да је Србија свесна да су многе земље чланице тог покрета изложене разноврсним притисцима да признају независност Косова и захвалио онима које су, како је рекао, остале доследне принципима владавине права у међународним оквирима, не признајући једнострано проглашену независност Косова.
ДАЧИЋ: На Косову нема елементарних услова за одрживи повратак
Дачић је, обраћајући се учесницима 17. самита Покрета несврстаних земаља у Венецуели, подсетио да је једногласно проглашење косовске независности извршено супротно Повељи УН-а, Хелсиншком завршном акту и резолуцији СБ УН 1244 (1999) која гарантује територијални интегритет Србије.
Министар је поручио да је Србија, бранећи свој суверенитет и територијални интегритет, принципијелно брани међународно право и највиши ауторитет Савета безбедности на плану очувања међународног мира и безбедности.
Свесни смо, казао је шеф српске дипломатије, да није лако онима који данас стоје уз Србију у њеној праведној борби за очување територијалне целовитости и одбрану начела Повеље УН-а, као што је она деценијама стајала уз многе од вас у вашој борби за национално ослобођење и еманципацију од колонијалне управе.
- Подвлачим да је подршка међународне заједнице кључна за успех дијалога који се води између Београда и Приштине уз посредовање Европске уније. Свака могућа промена става држава које нису признале једнострано проглашену независност Косова негативно би се одразила на конструктивност и спремност страна на компромисе као и на имплементацију већ постигнутих договора - казао је министар.
Поручио је да је спремност и посвећеност Србије да решавању питања Косова и Метохије мирним средствима одраз наше снаге, а не слабости.
Дијалог под окриљем ЕУ, указао је, превасходно има за циљ да се обезбеде услови и олакша свакодневни живот људи у Покрајини, а посебно да се пронађу одговори на проблеме са којима се суочавају Срби и друго неалбанско становништво.
То, како је рекао, ни на који начин не имплицира признање Србије нелегално проглашене независности Косова.
Верујемо у трајно, компромисно решење за питање Косова и Метохије, уз уважавање легитимних интереса албанског, српског и осталог становништва у Покрајини и пуно поштовање резолуције СБ УН 1244 (1999), у интересу регионалног мира, стабилности и просперитета. И уздамо се у вас, наше пријатеље и саборце у заједничкој борби против политике унилатерализма и принудног прекрајања граница међународно признатих држава.
ДАЧИЋ О ОДЛУЦИ ПРЕМИЈЕРА О РЕФЕРЕНДУМУ У РС: Мудра државничка политика Србије
Дачић је истакао да данасњи свет више није исти као онај у коме је Покрет несврстаних рођен.
- Ни сам Покрет више није исти, али актуелност принципа суверене једнакости држава и солидарности на којима су изграђени темељи Покрета нису доведени у питање са променама на међународном плану које је донео 21. век. У промоцији ових принципа, увек можете да рачунате на безрезервну подршку и партнерство Србије - рекао је, између осталог, шеф српске дипломатије.