ЂУРИЋ: Бајденове поруке у Приштини су охрабрујуће
Директор Канцеларије за КиМ Марко Ђурић изјавио је да су поруке потпредседника САД Џозефа Бајдена Приштини да је неопходно обезбедити формирање Заједнице српских општина, охрабрујуће, истичући да је ЗСО уједно услов без кога се не може подстаћи напредак у односима Београда и Приштине.
Бајден је током недавне посете Косову поручио политичким лидерима Косова да ратификују споразум о демаркацији са Црном Гором и омогуће формирање Заједнице српских општина на Косову или ће, како је упозорио, Приштина изгубити подршку САД.
- Речи које смо могли чути од потпредседника САД у Приштини свакако су охрабрујуће. Ми од Приштине очекујемо, не више речи, него дела. Мислим да је наредни период веома важан за избалансирану примену споразума и даљи напредак у нормализацији, чак бих рекао да је цондитио сине qua нон, услов без кога се не може подстаћи напредак тих односа, спроводење договора о Заједници српских општина - рекао је Ђурић у интервјуу за Радио слободна Европа.
ПОРУКА САШИ ЈАНКОВИЋУ - "ТИ СИ НЕПРИЈАТЕЉ НАРОДА": Скојевци протестовали против заштитника грађана
Када је реч о стању у Косовској Митровици, Ђурић је рекао да је за Србију пре свега приоритет безбедност и очување стабилности у том делу Косова и Метохије и зато, како је навео, мост на Ибру неће бити отворен све до момента док не буде у потпуности завршено претварање Улице краља Петра у пешацку зону.
- Она ће у доњем делу, дакле, у делу према мосту, бити потпуно нивелисана, тако да ће саобраћај да се одвија искључиво у правцу Бошњацке махале и мешовитог села Суви До, а не према центру Северне Косовске Митровице, и - што је била једна од бојазни српског становништва на северу Косова и Метохије - дакле, тог сценарија неће бити - казао је Ђурић.
На питање РСЕ, може ли економија у нормализацији односа Београда и Приштине да учини више него политика, Ђурић је одговорио да је веома важно да се развијају, како пословне везе, тако и оне у другим сферама живота.
- Мислим да то у значајној мери може да допринесе деескалацији тензија и јачању веза међу људима, што је кључни предуслов да и политика буде оријентисана ка будућности и изградњи далеко бољих односа него што су били у прошлости - додао је Ђурић.