ЂУРИЋ ИЗ БРИСЕЛА: ЗСО је главно питање, нема договора о регистарским таблицама
Директор Канцеларије за Косово и Метохију Марко Ђурић изјавио је у Бриселу да је питање регистарских таблица и данас била тема разговора у Бриселу, али да договора две стране још нема.
Према његовим речима, договором из 2011. који је са Приштином направила тадашња Влада у Србији било је предвиђено да српске таблице више не постоје на подручју КиМ.
- Ми се сада боримо против укидања наших таблица. Истовремено боримо се и за то да омогућимо грађанима који сада користе КС регистарске таблице да имају продужење важења тог периода јер по споразуму из 2011. период коришћења тих таблица је трајао пет година и он сада истиче - рекао је Ђурић новинарима у Бриселу где је јуче настављен дијалог Београда и Приштине на техничком нивоу.
БРИСЕЛ ИЗВРШИО ПРИТИСАК НА ПРИШТИНУ: Срби на Косову добијају Заједницу општина по ХИТНОМ ПОСТУПКУ!
Ђурић додаје да би најбоље би било да се питање таблица не везује за било каква статусна питања и то је оно на чему српска страна инсистира у разговорима.
- Немојте да претварамо аутомобиле, камионе и превозна средства у ноисоце политичких порука. Ако се не слажемо око статуса, хајде да прекријемо те статусне симболе и омогућимо људима да путују нормално - поручио је Ђурић.
БРНАБИЋ О ПЛАНОВИМА МИНИСТАРСТВА: Мисија нам је Србија без шалтера!
Он додаје да још нема договора две стране око питања регистарских таблица, као и да разговори у Бриселу иду тешко јер да су оптерећени ”генерално неповољном климом у дијалогу Београда и Приштине”.
- Ми се трудимо да останемо позитивни и пре свега да заштитимо овај интерес везан за очување и опстанак наших таблица - поручио је Ђурић.
Технички дијалог делегација Београда и Приштине завршава се сутра, а предвиђено је да се разговара о разграничењу северног и јужног дела Косовске Митровице.
ДАЧИЋ ЗА ДОЈЧЕ ВЕЛЕ: Хрватска нас не жели у ЕУ, већ нам отворено прете!
Ђурић: ЗСО главно питање
- Ми на томе инсистирамо на сваком састанку и за нас је то питање свих питања - поручио је Ђурић.
Он је новинарима пренео инистирање европске стране да Београд испуни услове из споразума о телекомуникацији, док је Приштини речено да мора да предузме додатне кораке и да осим формирања Управљачког тима он са пуним мандатом мора да крене у израду Статута.
ПРЕД ВИШЕ ОД 40 АМБАСАДОРА УНЕСКА: Изложба о КиМ узбуркала духове у Паризу (ВИДЕО-ФОТО)
Он додаје да је лично од званичника Хашима Тачија и Исе Мустафе чуо да је Управљачки тим формиран и да се подржава успостављње ЗСО.
- Данас смо и од чланова Управљачког тима чули да су дошли са пуним мандатом и након разговора са највишим званичницима. Очигледно је да тамо постоји једна доза конфузије - каже Ђурић.
Ђурић закључује да након посете потпредседника САД Џозефа Бајдена Приштини, након изјава највиших међународних званичника који имају утицај на ситуацију на Косову, да ЗСО мора да буде успостављена, али и поновљеног заклињања представника Приштине да ЗСО треба да буде формирана, не види разлог за чуђење или противљње њеном формирању.
- Лично подржавам формирање ЗСО. Мислим да она доноси мир и сигурност како Србима тако и Албанцима - рекао је Ђурић у Бриселу, где је јуче почела тродневна рунда дијалога Београд-Приштина на техничком нову.