ЕДИ РАМА ОТКРИО: Александар Вучић и ја нисмо класични политичари, то нам је заједничко
Албански премијер Еди Рама причао је о томе шта цени код Срба, шта мислио о Кустурици, али и о томе по чему су он и Вучић слични.
Рекао сам Александру Вучићу: "Слушај, јако је добро ово што данас радимо, али морамо да обезбедимо да оно што је данас написано на папиру, у уговору, да буде спроведено. Јер, напослетку, суштина није у споразумима, законима или формулацијама, већ у томе да се ствари ураде".
Тако је албански премијер Еди Рама пренео у разговору за Танјуг своје утиске из разговора са српским премијером Александром Вучићем у петак у Нишу, после српско албанског пословног форума и разговора две владине делегације.
На питање шта је по њему кључно у контексту свих заједничких пројеката о којима је овде било речи, Рама је рекао да је то "битка са администрацијом".
- Највећи непријатељ развоја наших земаља нисмо једни другима, већ су то администрације у свакој од наших земаља - рекао је Рама.
Био сам скоро јавно линчован кад сам дао кључеве Тиране Бреговићу!
На питање шта му се још од српске културе свиђа поред Иве Андрића којег је цитирао на пословном форуму, Рама каже да његово знање о књижевности, филму и уметности у нашој земљи углавном датира из времена бивше Југославије, па не би желео да направи грешку:
- На пример шта је Емир Кустурица? Је л' он Босанац или Србин? Свакако је један од најчудеснијих филмских стваралаца. Био сам готово јавно линчован када сам дао кључеве (града Тиране) Горану Бреговићу. Бијело дугме је било нешто чудесно у време када је у Албанији нешто тако било забрањено.
Он додаје да га веома занима шта се сада дешава у српској књижевности и уметности и са радошћу очекује време када ће посетити Београд као обичан грађанин, јер, од како је политичар нема довољно времена да прати шта се дешава.
Он је потврдно одговорио на питање да ли је заиста искрено посвећен сарадњи са Србијом, а са премијером Вучићем му је, каже, заједничко то што нису класични политичари, већ људи којима је циљ да модернизују своје земље, да их "протресу, ослободе инерције и направе дисконтинуитет".
- Дубоко верујем да би требало апсолутно да тражимо сваки могући простор за добробит наших грађана. Један од тих простора је и однос Србије и Албаније - рекао је Рама.
Задатак влада је да побољшају живот народа, а унапређење односа две земље један од начина на који се то може учинити.
- Видите шта се данас догодило, имали смо толико људи који су дошли, због својих интереса. Они виде интерес у овим односима, видимо истинско интересовање за улагања и развој наших економија. На крају дана, можемо да причамо шта хоћемо, али морамо да испунимо очекивања људи за бољим животом, више посла - рекао је Рама.
То се може урадити само ако се схвати и прихвати идеја заједничког тржишта, додао је албански премијер, напомињући да су тржишта две земље веома мала и да је зато потребно радити заједно.
Чињеницу да се после седам деценија одсуства дијалога и контаката две земље ствари сада померају с "мртве тачке", Рама тумачи политичком вољом.
- Политичари могу да нанесу много штете, али и да учине добро. Питање је шта бирамо да урадимо - каже објашњавајући улогу коју су изабрали он и његов српски колега.
Истовремено, жели да нагласи, Србија има нешто потпуно ново: "Србија по први пут има лидерство које се труди да помери фокус са прошлости ка будућности и веома је посвећен кандидат за улазак у ЕУ", приметио је Рама.
И Албанија се нада да ће почети преговоре, а две земље не треба да чекају да постану чланице ЕУ да би почеле да се понашају једна према другој као чланице ЕУ, додао је.
На питање на којој тачки је успостављено разумевања између њега и Вучића, Рама је подсетио на прву "запаљиву" прес конференцију у Београду, након које је, према његовој оцени, пређен дугачак пут.
- Признаћу вам нешто. Када сам био први пут у Београду и кад смо имали ону заиста 'запаљиву' прес конференцију, Вучић је био веома изнервиран и ја сам му рекао 'slušaj, ако заиста мислиш да градимо пријатељство, треба да будеш свестан да је оно што се данас догодило добро. Јер, потребно нам је пријатељство које неће бити засновано на лицемерју и условљавању. Ја морам да могу да ти кажем шта мислим и обратно, свидело се то нама или не.
А шта је на то рекао српски премијер?
- Насмејао се - каже Рама.
Рама наводи да је он поново покренуо исто питање, статуса Косова и на Београдском безбедносном форуму, што се Вучићу, како каже "наравно, није допало", али је начин на који су у Нишу о томе разговарали био, тврди, другачији.
- Пре две године изгледало је да би због фудбалске утакмице и глупе шале могли заратити. Али, данас смо овде, ствари су одмакле - додао је он.
У српском менталитету највише поштујем - издржљивот
Уз подсећање да је премијер Вучић рекао да Албанци важе за народ који држи до речи, а на питање шта је то што он поштује код Срба, у српском менталитету, одговара - издржљивост.
- Последњи пример је ваш женски одбојкашки тим. Имате невероватне тимове у свим спортовима. Утакмица против САД је била епска, а у њој је главна била издржљивост. Ту особину веома ценим - закључио је Рама.
Политичари, указује Рама, често заборављају да морају да размишљају о људима, а не само о историји, митовима или о "бучним безвезњацима, бучној мањини", која понекад "диктира јавну агенду".
- Ова земља је била заточеник прошлости толико година, ја заиста веома поштујем Вучићев напор да то превазиђе - каже албански премијер.
На питање шта је то што је заједничко њему и премијеру Вучићу, шта их повезује, он је одговорио:
- Можда то да нисмо превише добри политичари, то што имамо заједнички циљ и вољу да модернизујемо, да 'протресемо' земљу и ослободимо се инерције. То што смо за 'дисконтинуитет'.
Додао је да дисконтинуитет, ако се он пита, треба да постоји и по питању Косова, али да зна да је за Вучића "то тешко".
На питање које је место Косова у овом новом односу између Србије и Албаније када је реч о унапређењу економске сарадње, он је приметио да подаци показују да су "две земље" које имају највећи обим трговине међу собом управо Србија и Косово и да је тако било и много тежим временима него сада.
Не можете, каже, да бирате суседе, иако би можда то волели, морате да живите једни с другима, а за то постоје само два начина - да градите зидове или да градите мостове.
- Снажно верујем да је Косово последња велика препрека за Србију да се коначно и заувек ослободи сопствене прошлости, једном за свагда - тврди Рама.
Он сматра да би признање Косова било веома рационалан и мудар потез и олакшање за Србију.
- Можда нисам у праву, али, верујем да за обичне људе то не би био скандал, они би то прихватили - каже и додаје: - Међутим, то се користи као мамац за распиривање национализма, негативних осећања, која нису добра за две земље.
На опаску да је Косово само по себи препрека, имајући у виду његову слабу економију, слабе институције, високу корупцију и високу незапосленост, он одговара да су то све недостаци "младе земље".
- Истовремено, разумемо да је веома важан тај однос Србије и Албаније, али, он није независтан од онога што се дешава на Косову. Тако да што је боље на Косову, боље ће бити свима - истиче Рама и додаје да би, имајући то у виду, грађани у свим земљама требало да превазиђу прошлост, јер је реалност да је народ је то одлучио...
Према његовим речима, понекад су и људи мост - Срби са Косова, Албанци из Србије.
- Људи морају боље да живе, све остало је политика, односно превазиђени начин схватања политике.
Рама се сагласио са констатацијом Мише Гленија који је, говорећи о његовом панелу са Вучићем на безбедносном форуму, рекао да су обојица "јаки људи", али да "воле превише да причају".
- Да, људи у овом региону воле да говоре, али и да слушају. Мислим да имамо за собом превише година у којима нисмо могли да говоримо, обе земље су прошле кроз диктатуру и тешка времена, тако да је то и нека врста освете. Надам се да ће наредне генерације мање волети да говоре - рекао је албански премијер.