ИМА РЕШЕЊА ЗА СПАС ТРЕПЧЕ! На ОВАЈ начин Србија може да заштити своју имовину!
Случај отимања Трепче од стране тзв. косовских власти потпомогнути западним силама подигао је, очекивано, велику прашину. Читава ситуација подсећа на случај са Брезовицом.
Наиме, Скијалишта Србије су заједно са Ски центром Брезовица и Фондом Инекс интерекспорт упутила пре скоро годину дана тзв. косовском премијеру Иси Мустафи најаву покретања инвестиционог спора пред међународном арбитражом у Паризу против Приштине због одлуке такозване Владе Косова којом се предвиђа експорпријација имовине Ски центра Брезовица, а за потребе изградње Туристичког Центра Брезовица. Оваква иницијатива Србије имала је ефекта, односно допринела је томе да отимање Брезовице пропадне.
С обзиром на то да се поново Србији узурпира имовина, постоји решење које би заштитило Трепчу, а то је поступити као и у случају Брезовице, тј. тражити арбитражу на основу закона самопрокламоване државе Косово о страним улагањима.
Простије речено, подноси се поступак против тзв. косовских власти због повреде права својине нелегалном експропријацијом, која је санкционисана низом правних аката, од њихових закона, преко Протокола Европске конвенције о заштити људских права и основних слобода, до општих начела међународног права.
Споразумом о арбитражи странке поверавају арбитражном суду на решавање своје будуће спорове или спорове настале из одређеног правног односа.
Тзв. косовске власти су до сада изгубили једну овакву арбитражу. Наиме, Аустријска државна штампарија добила је правни спор против тзв.косовских власти, од којих је тражила обештећење због кашњења у исплати и превременог отказивање уговора о испоруци биометријских пасоша. Арбитражни суд Међународне трговинске коморе у Паризу пресудио је у корист аустријске штампарије, а одлука предвиђа исплату 4,996 милиона евра и трошкове спора, наводи се у саопштењу те фирме.
Штампарија је у фебруару 2013. поднела тужбу арбитражном суду против власти у Приштини, а предмет тужбе су били кашњења у исплати за испоруку биометријских пасоша, као и обештећење за неоправдано превремено отказивање уговора.
Против одлуке арбитраже нема могућности подношења жалбе и Приштина мора у року од 14 дана да исплати одређену своту. Директор штампарије је изјавио да више неће имати пословне односе са самопрокламованом државом Косово.
Ту није крај
Немачки инвеститор који је желео да купи ПТК, такође, је поднео тужбу, али не по инвестиционом споразуму између Немацке и лажен државе Косово, већ Немацке и СФРЈ, што даље говори о томе колико Немци верују у њихову државност. Процес још увек траје.
Судећи по претходним случајевима, Србија се може надати правди и тиме заштити своју имовину.