МИГРАНТИ И СРБИЈА: Која је цена хуманости?
Србија би због миграната могла да буде суочена са финансијским и озбиљним безбедносним проблемима, тим пре што је све извесније да ће се они дуже време задржати на нашој територији
Србија би због миграната могла да буде суочена са финансијским и озбиљним безбедносним проблемима, тим пре што је све извесније да ће се они дуже време задржати на нашој територији.
“Србија неће дизати ограде, али затвориће границе за мигранте тако што ће подићи војску, изјавио је председник Србије Томислав Николић поводом најновијег таласа миграната који је захватио Србију. Николић је ово рекао након што је најавио пооштрене мере наше државе.
- Уколико Србија постане левак из ког не истиче вода јер су они иза ње затворили границе, без обзира на уверења, мора и сама да затвори границу - рекао је Николић, додајући да се наша земља суочава са изазовима у мигрантској кризи и да о томе интензивно разговара са Бриселом
- Нама не требају квалитетни смештајни капацитети за више од пет до шест хиљада људи јер то онда значи да неко планира да се ти људи дуже задржавају овде - истакао је председник.
У Србији тренутно у прихвантим центрима борави око 4.600 људи.
– И даље их је највише из Авганистана, око 57 одсто, Пакистана, Ирака, док се број избеглица из ратом захваћене Сирије смањио и износи око 13 одсто – каже за Експрес Иван Мишковић, портпарол Комесаријата за избеглице.
У ситуацији када Европска унија нема јединствену политику по питању избеглица и миграната, када се једни залажу за увођене квота за њихов прихват, а други за то неће ни да чују, наша држава суочава се са озбиљним изазовом. Тим пре што се структура миграната који тренутно бораве у нашој земљи изменила и што је број жена и деце и немоћних стараца знатно опао. Углавном долазе млади људи, чак и адолесценти и старији пунолетници, који не желе да буду регрутовани за сукобе у својим земљама. Суочени са чињеницом да не могу даље из српског “левка”, постају све нестрпљивији и агресивнији.
Поставља се питање како ће се Србија носити са овим изазовом и колико ће моћи самостално да одлучује и делује. Приближавањем зиме намеће се и питање да ли ћемо бити приморани да на дуже стазе пружимо уточиште онима који се у датом моменту затекну на нашој територији и шта би то значило за наш безбедносни и економски систем, али и свакодневни живот наших грађана, који све више страхују од непредвидивог и агресивног понашања намерника који само желе да иду даље ка “обећаном Западу”. Јер, Мађари су пломбирањем своје границе дефинитивно “запушили левак”. Шта ако он почне да се прелива?
Прочитајте цео текст у штампаном издању Експреса…