ОВАКО РАДИ ЗОЉА: Руски изум опасних намена (ВИДЕО)
Ручни ракетни бацач РПГ-7 или М-80, односно такозвана зоља, и даље важи за једно од најубоитијих оружја у ратним условима, али и за извршавање атентата.
Руси су први ручни ракетни бацач РПГ-7 произвели 1961. године са циљем да војника у пешадији опреме убојитим оружјем које је лако за ношење. Колико су у томе били успешни најбоље сведцочи чињеница да је РПГ-7 и данас уз чувену пушку "АК-47", односно Калашњиков, најпродаваније оружје на свету.
Југославија је седамдесетих година прошлог века откупила од Руса право на производњу и почела да прави своју зољу, односно такозвани противоклопни ракетни бацач М-80, намењен за уништење тенкова и других видова оклопних возила. Домаћа зоља је као и руска веома једноставна за употребу. Састоји се из две цеви (једна се извлачи из друге), постоља које служи као ослонац, нишана и окидача, а домет јој је око 1.200 метара.
Најопаснија ствар код ручног ракетног бацача лежи у чињеници да је у питању оружје за које обука за коришчење може да траје чак и краће од једног сата.
Зољу данас производе многе земље које је прилагођавају потребама својих војски. Употреба овог оружја је једноставна без обзира на модел. Погледајте доле на снимку како се користи РПГ-7 америчке производње:
Омиљено оружје терориста
Ирска ослободилачка армија (ИРА) остала је упамћена по томе што је у борби против Енглеза увек користила зоље за атентате. Са зољама су 1993. у Сомалији погођени хеликоптери америчке војске "УХ-60", такозвани "црни јастребови". Први атентат на Зорана Ђинђића који је требало да буде изведен на ауто-путу Београд-Ниш планиран је да буде изведен управо са зољом.
Зоља се састоји из две пластичне цеви, од којих се једна у потпуности увлачи у другу. Поред тога има механизам за испаљивање, као и предњи и задњи нишан. Сви остали евентуални додаци на зољи спадају у оно што би назвали козметичким средствима, попут ручки за ношење, предњег и задњег поклопца који спречавају да прашина улази у лансер током транспорта, посебна ојачања... Зоља може бити калибра од 40 до 64 милиметра зависно од врсте мина, односно ракетног пуњења које се користи.
Ово оружје функционише тако што се наслони на раме и активира такозвани окидач који лансира ракету. Брзина испаљење ракете је 190 метара у секунди, а с зољом се прилично прецизно могу гађати циљеви на раздаљини до два километра. Механизам за самоуништење бојеве главе активира се у приликом ударца у циљ.
Зоља практично делује тако што има велику разорну моћ пробоја оклопног возила, а потом се по распршивању ракете унутар циља достиже температура до 3000 степени Целзијуса. Управо се због овога зоља сматра изузетно ефикасним средством за атентате јер су шансе за преживљавање унутар погођеног циља практично сведене на нулу. У пракси се показало да возило које је погођено зољом може да изгори невероватно брзо, у року од три до пет минута.
Колико је зоља ефикасно средство за напад најбоље можете видети у видео снимку доле који показује како се уништавају циљеви у ратним дејствима:
Подсетимо, зоља је поред осталог оружја пре два дана пронађена у близини породичне куће премијера Србије Александра Вучића. Које је све тачно оружје пронашла полиција у Јајинцима погледајте ОВДЕ.