ПРЕМИЈЕР ДАНАС У РИГИ: Вучић на Самиту Кинаплус 16
Премијер Србије Александар Вучић борави данас у Риги, главном граду Летоније, где ће учествовати на Петом самиту шефова влада Кине и земаља Централне и Источне Европе, 5. и 6. новембра.
Том приликом планирани су и билатерални сусрети премијера Вучића са председником Владе Кине Ли Кећангом, пољском премијерком Беатом Шидло, чешким колегом Бохуславом Соботком, као и другим учесницима Самита, наводи се у саопштењу Канцеларије Владе Србије за сарадњу с медијима.
Премијер Вучић ће учествовати и на Пословном форуму, на коме ће бити размотрене могућности за унапређење сарадње између земаља Централне и Источне Европе и Кине, саопштила је влада.
Самит "16 1" је од великог значаја за Србију, будући да би на њему требало да буде потписан низ важних споразума, а очекује се да ће премијер из Риге "донети" решење за РТБ Бор.
Наиме, премијер је најавио да ће током боравка у Риги "молити" да најпознатије кинеске компаније преузму и РТБ Бор.
На скупу, којем ће уз Вучића присуствовати и низ владиних представника, би требало да буде потписан и споразум о безвизном режиму за грађане Србије и Кине, односно о укидању виза за боравак грађана обе земље до 30 дана, који би требало да ступи на снагу до краја 2016. године.
Очекује се да ће на самиту 16 1 бити потписан и комерцијални уговор за модернизацију и реконструкцију пруге Београд - Будимпешта.
Та пруга, укупне дужине 340 километара, требало би да скрати путовање између српске и мађарске престонице са осам на мање од три сата, јер би возови на тој релацији ишли брзином од око 200 километара на сат.
Прошлогодишњи самит
Прошлогодишњи, четврти самит 16 1 одржан је крајем новембра у кинеском граду Суџоу. Делегацију Србије је, на позив кинеског премијера Ли Кећанга, предводио премијер Вучић, који је том приликом имао низ битних дипломатских и економских састанака са кинеским званичницима, али и лидерима влада земаља из региона.
Током те посете, потписано је низ споразума од значаја за инфраструктуру Србије.
Још се прецизно не зна да ли ће тај инфраструктурни пројекат бити реализован из кредита или кроз концесију, а у јавности се спекулише да ће држава можда финансирати изградњу узимањем кредита од кинеске Ексим банке.
Како је раније најавило Министарство грађевинарства, саобраћаја и инфрастуктуре, на самиту у Риги се очекује и потписивање уговора о финансирању изградње аутопута Сурчин-Обреновац на Коридору 11, као и уговора о изградњи дела обилазнице око Београда.
Предстојећи самит у Риги пружиће прилику да се оцене напредак и остварени резултати у сарадњи између Кине и 16 европских држава, као и спровођење средњорочних програма и смерница утврђених на прошлогодишњем самиту у Суџоу.
У Риги ће бити одржан и Бизнис форум на коме ће бити размотрене перспективе за унапређење сарадње, а посебна пажња ће бити посвећена различитим аспектима и изазовима за подстицање предузетништва у 21. веку.
Организатори су навели да је пословни форум изврсна платформа да државне институције и приватни сектор земаља ЦЕЕЦ и Кине поделе своје најбоље праксе, добију информације о економској политици, пословном окружењу и могућностима улагања, да размотре главне правце економске сарадње у годинама које долазе, и олакшају пословање успостављањем директних контаката кроз Б2Б сусрете.
Успостављање форума 16 1 је иницирала Кина, како би се интензивирала и проширила сарадња са 11 земаља чланица Европске уније и пет балканских земаља у области инвестиција, транспорта, финансија, науке, образовања и културе.
У оквиру иницијативе, Кина је дефинисала три потенцијална приоритетна подручја у економској сарадњи - инфраструктуру, високе технологије и зелене технологије.
Поред Србије, међу 16 земаља ЦЕЕЦ које су се придружиле иницијативи су: Албанија, Босна и Херцеговина, Бугарска, Хрватска, Чешка, Естонија, Мађарска, Летонија, Литванија, Македонија, Црна Гора, Пољска, Румунија, Словачка и Словенија.
Први самит 16 1 одржан је у Варшави 2012. године, на ком је тадашњи кинески премијер Вен Ђабао најавио низ пројеката за подстицање сарадње, кредитну линију од 10 милијарди долара, као и оснивање фонда за инвестиције и сарадњу Кине са европским земљама.
Други самит је одржан у Букурешту 2013. године, док је домаћин трећег састанка био главни град Србије, Београд, у децембру 2014.
На том скупу, названом "Београдски сусрети", било је регистровано више од 6.500 учесника, међу којима су били представници око 500 компанија, а у 17 делегација земаља учесница било је висе од 400 званичника из земаља Централне и источне Европе и Кине.
То је био један од највећих догађаја у новијој историји Србије, будући да, како је тада оценио и премијер Вучић, најмање 35 до 40 година није било тако великог скупа у нашој земљи на којем је било 16 премијера из земаља ЦЕЕЦ.
Поред тога, то је било први пут после 1986. године да је кинески премијер дошао у Београд, што је показало да и Србија постаје важан чинилац, не само у регионалним, већ и ширим оквирима.