СРБИ СУ ДЕЖУРНА МЕТА: Да ли је могуће зауставити разуларене Албанце који крећу на наш народ?!
Ко може да спречи и да ли је уопште могуће санкционисати Албанце са Косова који су кренули све жешће ударе на српски народ?!
Аналитичари Душан Јањић и Милован Дрецун за портал SrbijaDanas.com изнели су своја мишљења о недавним дешавањима на Косову када су Албанци забранили Србима да на темељима порушене Цркве Боогородице Одигитреје обележе празник Успење Пресвете Богородице - Велике Госпојине, али и о томе да ли би и на који начин Приштина могла да буде санкционисана због дивљања Албанаца.
Људи још памте куће које су им отете
Душан Јањић је пре свега нагласио да су демонстрације које су избиле биле организоване од опзиционих странака и самим тим значи да се Приштина не може казнити, али да је она урадила оно што је могла односно послала је полицију да спречи директан сусрет и ухапсила је неколико иследника.
- Као прво, то је део политичке борбе између опозиције и власти у Приштини, где су Срби како се каже дежурна мета, повод и наравно, могућа жртва. Друго, мислим да је тај, да кажемо, проблем, који се изазива идејом повртака Срба и покушај да се људи врате у своје куће, много озбиљнији него што га третира Приштина и међународна заједница - каже Јањић за портал SrbijaDanas.com.
Наш саговорник је подсетио да на Косову људи још памте међусобне злочине и пуно узурпираних кућа, а да је нацизам ових демонстрација практична ствар потсећајући нас на то да су многи отели српску имовину и на њој направили куће. Он је, такође, из свог угла објансио на који начин је могуће решити сукобе:
- Једини начин да се то реши није репресија, није кажњавање јер Тачи нема ту снагу. Мислим да је једини начин да се ради заједнички, континуирано. Београд, Приштина, ЕУ морају нажалост да иду од места до места где год мисле да враћају људе - повратнике. Прво треба да им припреме услове, иначе ће стално долазити до нових сукоба, а не дај Боже и нових мртвих - објашњава Јањић.
РАСЕЉЕНИ СРБИ ПОСЛЕ НАПАДА НА КОСОВУ: Након хаоса послали јасну ПОРУКУ албанским екстремистима!
Сукоби се могу искоренити ако постоји политичка воља
Са друге стране, политичар Милован Дрецун истиче да Приштина може да претрпи одређену политичку криитку због дешавања на Велику Госпојину.
- Треба да јој се скрене пажња да мора да уради све што може да се тако нешто више не дешава, али не верујем да било какве санкције Брисел спреман да заведе Приштини - каже наш саговорник и додаје да Албанци оваквим инцидентима, систематски шаљу поруке протераним Србима да нису пожељни да се врате: - Албанци спречавају Србе да дођу у своје светиње и према повратницима примењују разне насилне акције, а то је покушај да се доврши етничко чишћење.
Када је у питању евентуално спречавање сукоба, наш саговорник је истакао да је првенствено одговорност на институцијама у Приштини и да се међународним присуством сукоби могу искоренити ако постоји полиитчка воља.
ДИСКРИМИНАЦИЈА НА КОСОВУ: Еулекс отпушта Србе јер не знају албански језик
- Очигледно да се све дешава у синхронизацији са властима у Приштини, ништа није спонтано и реакција Приштине је једноставно неодговарајућа. Не решава се ништа тако што ће се послати специјална јединица Роса, јер се зна како функционише албанска заједница и зна се како се превентивно решавају те ствари.
Наш саговорник истиче да само уколико Брисел и Вашингтон, наравно и Берлин као и неке друге државе ЕУ изврше притисак на Приштину може да се очекује окончање сукоба.
- Приштини треба да се стави до знања да је такво понашање непожељно и неприхватљиво. Сукоби се могу избећи, али ако се иде само са благим реакцијама и само вербалним осудама, односно ако се на тај начин Приштина мотивише да настави даље тако, имаћемо сукобе. - закључује Дрецун.