Вучић имао низ билатералних сусрета у Риги
Премијер Србије разговарао је данас у Риги, у одвојеним сусретима, са премијером Бугарске Бојком Борисовим и са премијерком Пољске Беатом Маријом Шидло.
Раније данас Вучић је у главном граду Летоније разговарао и са кинеским премијером Ли Кећангом. Вучић борави у Риги ради учешћа на Петом самиту шефова влада Кине и земаља Централне и Источне Европе, 5. и 6. новембра.
Премијер Вучић ће учествовати и на Пословном форуму, на коме ће бити размотрене могућности за унапређење сарадње између земаља Централне и Источне Европе и Кине, саопштила је влада.
Самит "16 1" је од великог значаја за Србију, будући да би на њему требало да буде потписан низ важних споразума, а премијер је у разговору са кинеским премијером Кећангом већ разговарао о решавању проблема РТБ Бор и Петрохемије.
Поред Србије, међу 16 земаља ЦЕЕЦ које су се придружиле иницијативи су: Албанија, Босна и Херцеговина, Бугарска, Хрватска, Чешка, Естонија, Мађарска, Летонија, Литванија, Македонија, Црна Гора, Пољска, Румунија, Словачка и Словенија.
Први самит 16 1 одржан је у Варшави 2012. године, на ком је тадашњи кинески премијер Вен Ђабао најавио низ пројеката за подстицање сарадње, кредитну линију од 10 милијарди долара, као и оснивање фонда за инвестиције и сарадњу Кине са европским земљама.
Други самит је одржан у Букурешту 2013. године, док је домаћин трећег састанка био главни град Србије, Београд, у децембру 2014.
На том скупу, названом "Београдски сусрети", било је регистровано више од 6.500 учесника, међу којима су били представници око 500 компанија, а у 17 делегација земаља учесница било је висе од 400 званичника из земаља Централне и источне Европе и Кине.
То је био један од највећих догађаја у новијој историји Србије, будући да, како је тада оценио и премијер Вучић, најмање 35 до 40 година није било тако великог скупа у нашој земљи на којем је било 16 премијера из земаља ЦЕЕЦ.
Поред тога, то је било први пут после 1986. године да је кинески премијер дошао у Београд, што је показало да и Србија постаје важан чинилац, не само у регионалним, већ и ширим оквирима.
Прошлогодишњи, четврти самит 16 1 одржан је крајем новембра у кинеском граду Суџоу. Делегацију Србије је, на позив кинеског премијера Ли Кећанга, предводио премијер Вучић, који је том приликом имао низ битних дипломатских и економских састанака са кинеским званичницима, али и лидерима влада земаља из региона.
Током те посете, потписано је низ споразума од значаја за инфраструктуру Србије.