ВУЧИЋ: Србија очекује отварање Поглавља 27
Србија очекује отварање Поглавља 27, које се односи на заштиту животне средине, без почетних услова, што значи да смо од најлошијег ђака, у којег нико није полагао наде, постали вуковац, којег тек чекају факултет и посао, поручио је данас мандатар Александар Вучић.
- Решили смо 80 одсто свих проблематичних пројеката из области отпада, отпадних вода и водоснадбевања које нам је финансирала ЕУ. Сад нам кажу - спремни смо да вам дамо колико тражите за нову инфраструктуру, јер вам верујемо да ћете паметно и одговорно да искористите новац пореских обвезника ЕУ - рекао је Вучић у Скупштини Србије.
Због тог поверења и подршке, како је истакао, грађани Ниша, на пример, добиће пречистаче отпадних вода и пити чисту воду, због тога ћемо склонити сметлишта с ауто-пута код Новог Сада и направити савремен систем за управљање отпадом, због тога ће грађани Крагујевца и целог региона да имају развијену рециклажу, третман отпада, али и реконструисано постројење за пречишћавање отпадних вода у складу с европским стандардима.
Ово су циљеви у првих 100 дана владе
- Наследили смо Србију са 3.500 сметлишта и тек понеким регионалним системом за управљање отпадом. Од 2,5 милиона тона отпада које ми као грађани направимо сваке године, само пар стотина хиљада тона заврши на безбедан начин, а све остало загађује земљиште, воду и ваздух и угрожава здравље наших грађана. Наш план је да најкасније до 2030. године достигнемо европске стандарде у области управљања отпадом, да имамо 27 савремених регионалних система за управљање отпадом, да пола од онога што бацимо поново искористимо, било кроз рециклажу или за добијање енергије - поручио је Вучић.
Са само 44 постројења за третман отпадних вода и око осам одсто пречишћене отпадне воде, Србију, како указује, чека велики посао у изградњи система за водоснадбевање, канализацију и пречишћавање отпадних вода.
ЦЕО ЕКСПОЗЕ АЛЕКСАНДРА ВУЧИЋА: Ево шта ТАЧНО пише у програму НОВЕ ВЛАДЕ СРБИЈЕ!
Србија, каже мандатар, треба да изгради још 320 постројења у наредних 25 година, што значи да у просеку за три године треба да градимо више него што су генерације пре нас изградиле за 50 година. На тај начин ћемо сваки литар воде који загадимо, вратити као пречишћен у Мораву, Дунав, Саву или Дрину.
То су пројекти које ће Влада Републике Србије у овом мандату да спроведе, како бисмо грађанима и грађанкама Србије пружили бољи животни стандард и омогућили право на здраву животну средину, у којој ће да раде, развијају се и напредују.
Вучић се осврнуо и на климатске промене, то јест прављањем ризицима од елементарних непогода, истичући да улагања у превентиву значи уштеда у будцухности.
Он је подсетио да су Србију, у мају 2014. године, погодиле најтеже поплаве за последњих 120 година., које су направиле штету од преко 1,7 милијарди евра.
- Ова природна катастрофа је проузроковале и пад БДП-а за 1,4 одсто, као и фискални дефицит у 2014. години. Захваљујући солидарности великог броја донатора, домаћих и страних, Србија је, упркос незавидној економској ситуацији, могла да се упусти у најобимнији посао обнове на овим просторима. Обнова је Србију коштала близу пола милијарде евра, од чега су преко половине чиниле донације, а пре свега донација ЕУ - објаснио је Вучић.
Захваљујући послу који је урађен за претходне две године, Србија је данас, према његовим речима, безбеднија и спремнија него што је била пре маја 2014. године.
- Природу, међутим, не можемо да контролишемо, и елементарне непогоде ће наставити да представљају претњу за нас, можда и већу него досад, с обзиром на климатске промене. Али, штете које је наша земља претрпела у значајној мери су и последица нашег вишедеценијског немара и „лако ћемо“ приступа овом проблему. Ми себи не можемо да приуштимо да нам се ова, или нека друга катастрофа оваквих размера понови. Вођена тиме, као и чињеницом да је сваки динар уложен у превенцију једнак седам динара који се троше на обнову - рекао је он.
ШЕШЕЉ ПОКУШАО ДА ИСПРОВОЦИРА ВУЧИЋА, али му је он одговорио ОВАКО
Притом, како додаје, бирамо потпуно нов, интегративни приступ, зато што поплаве нису једина претња којој је наша земља изложена када је у питању дејство природе.
Интегративни приступ, може, према мандатару, да нам омогући да евентуалне поплаве користимо као ресурс за решавање проблема суша, изградњом одговарајућих вишенаменских инфраструктурних објеката.
У складу с тим, у току је израда пројеката за изградњу шест акумулационих језера у сливу реке Колубаре, на територији Ваљева, Уба, Коцељеве, Мионице, Љига и Владимираца.
Вучић је нагласио да Србија тако напушта приступ „лако ћемо“ и први пут у последњих неколико деценија, почиње да ради да спречи, а не да лечи.
- За претходних 20 година, у периоду од 1995-2015. године, у Србији је изграђено укупно 19 брана за бујичне воде. Само у 2015.години изграђено је укупно 29 оваквих објеката - казао је он.
ОВАКВУ МИНИСТАРКУ НЕМА НИКО: Она је најатрактивнија жена која улази у Владу Србије (ФОТО)
Вучић је додао да развој енергетских потенцијала Србије представља императив, те унапређење енергетског сектора није само комерцијално питање већ и питање стабилности, безбедности и снаге нашег друштва.
- Како бисмо одговорили на домаће и међународне изазове, морамо да енергетски сектор унапредимо на начин који ће побољшати живот наших грађана и учинак привреде. Тачно је да још увек представљамо једно од најјефтинијих тржишта електричне енергије у Европи, али полако почињемо да оживљавамо нашу националну енергетску инфраструктуру, а то ће захтевати паметну штедњу и паметна улагања - објаснио је он.
Мандатар је најавио да ће најпре консолидовати нека од наших државних предузећа у сектору енергетике, а другима пак пронаћи стратешке партнере да им помогну да се врате на пут развоја.
- Реорганизација и реструктурирање јавних предузећа једини су начин да се осигура њихова дугорочна одрживост. Реорганизовали смо ЕПС у одвојене платформе за производњу и дистрибуцију, што ће помоћи да се пословање на здраворазумски начин реорганизује у правцу развоја. Повећаћемо приходе из наше постојеће енергетске инфраструктуре и наставићемо да улажемо у санацију и унапређење наше електроенергетске мреже, почев од западне Србије - указао је он.