ДА ЛИ ЗНАТЕ КАКО ЈЕ ЗВУЧАО АЛЕКСАНДАР И КАРАЂОРЂЕВИЋ? Редак снимак његовог обраћања са Бледа (ВИДЕО)
Редак видео-снимак настао у вили Александра И Карађорђевића на острву Блед 1933. године, даје нам јединствену прилику да га видимо и чујемо.
На њему се види краљ приликом пријема Флидера, тадашњег министра Чехословачке који је био у посети Југославији, преноси Историјски забавник.
Осим видео записа, чињеница да је као сведочанство о овом догађају остао и звучни запис на коме се могу чути гласови краља Александра и министра Флидера, чини овај снимак јединственим документом српске историје.
На снимку се чује како краљ Александар упућује поздраве чехословачком народу и његовом председнику Масарику. Министар се захваљује на топлом пријему и лепом времену које је провео на Бледу.
Већ следеће године, 9. октобра 1934. краљ Александар је убијен у Марсељу, испред Палате Бурзе, у 16 часова и 20 минута. Имао је само 45 година. Терориста Владо Черноземски, припадник Унутрашње македонске револуционарне организације, усмртио је краља Југославије са четири метка, а једним је лакше ранио француског министра иностраних послова Луја Бартуа, који је услед неадекватне медицинске помоћи искрварио и умро.
Напад су организовале екстремистичке хрватске организације и ВМРО, због намере да отцепе Хрватску и Македонију од Краљевине Југославије. У напад су биле умешане и стране силе, у првом реду Мусолинијева Италија, која је имала територијалне претензије на јадранску обалу.
Држава
Иначе, створио је велику државу малих, јужнословенских народа, са жељом да ти народи буду равноправни. Намера му је била да уједињени Словени буду пандан великим европским народима. Мислио је да Срби, Хрвати и Словенци могу да буду један народ, истог језика, с три вере. Својим синовима је дао имена Петар (српско име), Томислав (хрватско) и Андреј (словеначко), као жељу да он да пример уједињења.
Жеља му је била да се ти мали народи интегришу у југословенски корпус, да не буду марионете великих сила, већ да сами одлучују своју судбину. Као плус његове владавине може се навести да је 1920. године примио 40.000 најшколованих Руса, који су бежали од бољшевичке чизме. Они су у Краљевину СХС унели капитал, знање и уметност. Између два светска рата значајно су утицали на убрзан развој друштва, пишу Урбане стране.
С друге стране, они који га критикују, спочитавају му управо стварање Југославије, што је довело до нетрпељивости словенских народа. Највећи број Хрвата и Словенаца су то доживели као промену империје, а не као ослобођење и уједињење "истих" народа. Крвави братоубилачки ратови 1941-1945. године и оружани сукоби из "деведесетих" су потврда тезе да нисмо "исти" народи.
За време краља Александра почела је индустријализација земље. Нису кажњени ратни профитери из Великог рата, а тадашњи богаташи су, за шаку брашна дневно, експлоатисали обичног радника. Улице су биле пуне просјака, ратних инвалида, који су се током балканских ратова и Првог светског рата борили за ослобођење, да би потом умирали од глади и у беде.
Богатство се гомилало, а ванбрачна ћерка...
Породица Александра Карађорђевића се енормно обогатила баш у период између два светска рата. А за њега се говорило да је масон. Коначни раздор са Хрватима је направио "Шестојануарском диктатуром" 1929. године. Брата Ђорђа је склонио са двора и сместио га у болницу за душевно оболеле.
Теоретичари завере имају пуно мистичних, непроверених прича о сину краља Петра. Александар Ујединитељ је крунисан за краља СХС 16. августа 1921. године. Кажу да му је тада преко целих груди направљена тетоважа
која је представљала пруског једноглавог орла широко раширених крила, с мачем у једној и шаром у другој канџи.
Орао је крунисан хералдичком круном, налик на круну Светог римског царства. У неким документима се наводи да је он био први Србин који је летео авионом средином априла 1910. године у Француској. Београдска чаршија је говорила да краљ Александар има ванбрачну ћерку Јелену Јужениди (1920-1998) са француском лекарком Шарлот Котијар. Међутим, ове приче никада нису званично потврђене.