ХЕРОЈИ ПОСТОЈЕ! Диана Будисављевић спасила је сигурне СМРТИ 15.000 ДЕЦЕ - На данашњи дан је рођена, а ОВО је њена прича
Има животних путева који су чудеснији од сваке бајке и легенде. Ово је једна таква прича.
Диана Будисављевић остаће упамћена као једна од највећих хероина српског народа. Била је хуманитарка аустријског порекла. Диана је рођена у Аустрији, а девојачко презиме јој је док се није удала за Јулија Будисављевића, било Обексер. Акција коју је она спровела остаће упамћена као највећа акција спасавања у Другом светском рату.
Што је још значајније, њеном акцијом спашено је, према релевантним подацима, 15336 деце из усташких логора смрти у тадашњој Независној Држави Хрватској. Да прича буде још чудеснија, она је све време трајања рата водила дневник.
У том дневнику су се налазили подаци који су касније и довели до тога да отета деца буду враћена својим породицама. Захваљујући Диани Будисављевић 15.336 деце је преживело и враћено је својим породицама. Подаци даље наводе да су спасена деца била углавном српска деца са Кордуна, Козаре и хрватских и босанских села. Такође, позната је и чињеница да је много деце након спасавања и умрло од глади, исцрпљености и тортуре коју су преживели.
Диана Будисављевић је према многим наводима имала и узак круг људи који су јој помагали у овој акцији, људи који су ризиковали сопствене животе да спасу невине дечије. И успели су у томе. Међутим, њена борба била је тешка. Чувени дневникводила је од 23.октобра 1941.године до 13.августа 1945.године. Као њени сарадници истичу се професор Камило Бреслер, који је тада био запослен у Министарству социјалног старања НДХ, сестра Црвеног крста Драгица Хабазин, архитекта Марко Видаковић, Јана Кох, Татјана Маринић и други. Крајем августа 1945.године, дешава се нешто чему се нико није надао.
НАЈВЕЋИ ДОКАЗ ДА ЧИЧА ДРАЖА НИЈЕ БИО ИЗДАЈНИК: Један папир открива све! (ФОТО)
На данашњи дан одиграла се СЕЧА КНЕЗОВА: Ево ко су биле ДАХИЈЕ, и шта се са њима десило (ВИДЕО)
ГРОБНИЦА У БЕОГРАДУ ОБАВИЈЕНА МИСТЕРИЈОМ: Чува НАЈВЕЋУ СРАМОТУ српских владара, тужна прича коју НИКАДА НИСТЕ ЧУЛИ
Два агента ОЗНЕ долазе код Диане и одузимају јој ЧУВЕНИ дневник и сву документацију. - Казала сам да ако морам картотеку предати, онда ћу му дати све. Кажем му да сам очајно увријеђена. Предајем картотеку, биљежнице за налажење непознате дјеце, регистар за фотографије и биљежницу с пописом особних ознака на дјеци – рекла је Диана поводом тог догађаја. Недуго потом, отишла је у родбни Инсбрук. Разочарана и сломљена свиме што је видела Диана престаје да прича о свом подвигу, окреће се повученом животу.
Доком Другог светског рата, док је обилазила логоре имала је 3 нервна слома, боловала и преживела туфус. Била је удата за загребачког Србина Јулија Будисављевића, који је био хирург и у то време радио као шеф хируршке клинике Медицинског факултета у Загреду.
Дијанина прича остаће упамћена понајвише у животима спасене деце и њихових породица, а потом и српског народа. Због своје изузетне храбрости и хуманости каква се ретко виђа код људи, њен подвиг и храброст треба да нас стално посдесећају да је најбитније бити на страни правде. Диана Будисављевић је постхумно одликована Златом медаљом „Милош Обилић“ за испољену храброст и дело личног херојства, на Дан државности републике Србије, 2012.године, а награду је примио њен унук Леонард Рашица. Такође, Дијана је први носилац новоустаљене награде Српске православне цркве „Царица Милица“ (2011) године, награду такође примио њен унук Леонард Рашица.