УЛЕМЕК НИЈЕ БИО ЈЕДИНИ СРБИН У ЛЕГИЈИ СТРАНАЦА: Пре њега у елитној јединици били су и краљ, херој планете, отмичар авиона и "Џек Трбосек"
Невероватне биографије наших војника који су на поприштима широм света уткали своје борбене маневре под униформом најчувеније восјке
Елитна борбена јединица Војске Француске, Легија странаца, важи за једну од најчувенијих и наекстремнијих милитантних формација на свету, а многи Срби обрели су се у униформи ових професионалаца.
Како је руски царски конзул СПАСИО ПРОСЛАВУ СВЕТОГ САВЕ: Споменик на Новом гробљу чува причу о једном изузетном официру и дипломати
Мерио сваки залогај, био опседнут бројем три и изабрао целибат: Ово су највеће Теслине ТАЈНЕ
НАЈПОЗНАТИЈЕ УБИЦЕ БИВШЕ ЈУГОСЛАВИЈЕ: Монструми од чијих су се злочина грозили "од Вардара до Триглава"
"Зној при обуци спречава крв на терену" је главни мото ове организације, а Легија странаца је позната по својој обуци готово у немогућим условима, попут оних како преживети данима без воде.
Стотине Срба је кроз историју пориступили овој елитној јединици Војске Француске, међутим само неки од њих су успели да оставе дубок траг у једној од најпрестижнијих милитантних формација.
Краљ Петар
На челу државе Краљ Петар И Карађорђевић био је од 1903-1921. године, а пре крунисања био је између осталог и војник Легије странаца, у којој се истакао великим заслугама, због чега је и одликован. У устанку у БиХ под називом Невесињска пушка, борио се под псеудонимом Петар Мркоњић.
Горан Фрањковић
Поред њега још само двојица наших држављана нашли су се уписани у музеј Легије странаца у Марсеју, а то су чувени Солунац Никола Којић, и Горан Фрањковић, име које ће заувек остати упамћено у овој организацији.
Наиме, Горан је један од највећих хероја ове елитне јединице, који је погинуо приликом интервенције у Авганистану 2011. године, а пре јуначке смрти успео да спаси и евакуише чак осморицу својих сабораца, жртвујући свој живот.
Недуго затим Влада Француске га је прогласила витезом, дала му орден и одржала комеморацију у његову част.
Милорад Улемек Легија
Једно од најпознатијих имена је и Милорад Улемек, који и носи надимак Легија, добијен по повратку из ове јединице.
Елитну формацију је пратио глас да је уточиште за проблематичне и одбегле од закона, а сам Улемек је после неуспеле пљачке 1985. године побегао у Француску, да би се годину дана касније прикључио војци. Ту је провео наредних шест година борећи се у Чаду, Либији, Либану и Ираку.
Маринко Магда
Униформу Легије странаца носио је и Маринко Магда, познатији као српски Џек Трбосек, због бројних масакра које је починио у Србији и Мађаркој. Тачан број жртава се не зна, најпре је осуђен на смртну казну, која је преиначена на 40 година робије, али се ускоро може наћи на условној слободи.
Кроз ову организацију такође су прошли чувени Новица Лукић, некадашњи четник, који је по окончању Другог светског рата кренуо пут Француске, затим Сретен Жујовић, потоњи учесник народнослободилашке борбе, као и Никола Каваја, познат по отмици америчког авиона.
Југослав Петрушић
Такође, у Легији странаца био је и Југослав Петрушић, агент и контраобавештајац, који је био задужен за операције током рата у Југославији, а умешан је био и у припрему атентата на Слободана Милошевића.
Учествовао је у ратовима на Косову, Босни, Алжиру и Ираку, а познат је и као човек са више идентитета.