НА ДАНАШЊИ ДАН САХРАЊЕН ЈЕ НИКОЛА ТЕСЛА! Највећи српски научник умро 1943. године сиромашан и заборављен
На данашњи дан 1943. године, уз звуке једне од најлепших српских песама "Тамо далеко", сахрањен је Никола Тесла, највећи светски научник и иноватор.
Никола Тесла је рођен у Смиљану 10. јула 1856, а умро је у Њујорку 7. јануара 1943. био је српски и амерички проналазач, инжењер електротехнике и машинства и футуриста, најпознатији по свом доприносу у пројектовању модерног система напајања наизменичном струјом.
НА ПРОСТОРУ ДАНАШЊЕГ НИША РОЂЕНА СУ ДВА РИМСКА ЦАРА: Кроз историју су се за овај град борили многи народи (ВИДЕО)
СРПСКА ЗАСТАВА СЕ ЗАВИЈОРИЛА НА НИШКОЈ ТВРЂАВИ: Ниш 11. јануара обележава дан када је 1878. године ослобођен од Турака
"ДА НИЈЕ БИЛО БОЖИЋА НА МОЈКОВЦУ, НЕ БИ БИЛО НИ ВАСКРСА НА КАЈМАКЧАЛАНУ" Мојковачка битка симбол очувања традиционалне Црне Горе
Великан из Смиљана је аутор више од 700 патената, регистрованих у 25 земаља, од чега у области електротехнике 112. Његов допринос свету у коме данас живимо је немерљив.
Према Википедији, најзначајнији Теслини проналасци су полифазни систем, обртно магнетско поље, асинхрони мотор, синхрони мотор и Теслин трансформатор. Такође, открио је један од начина за генерисање високофреквентне струје, дао је значајан допринос у преносу и модулацији радио-сигнала, а остали су запажени и његови радови у области рендгенских зрака. Његов систем наизменичних струја је омогућио знатно лакши и ефикаснији пренос електричне енергије на даљину. Био је кључни човек у изградњи прве хидроцентрале на Нијагариним водопадима.
Тесла је умро од срчаног удара, а био је сам у хотелском апартману 3327 на 33. спрату Њујоркер хотела 7. јануара 1943. године у 87. години живота. Званично је забележено да је умро од срчане тромбозе, 7. јануара 1943. године у 22 часа и 30 минута.
И поред продаје патената у области наизменичних струја, Тесла је умро сиромашан, у дуговима и заборављен. Тим поводом, градоначелник Њујорка Лагвардија је рекао: „Никола Тесла је умро. Умро је сиромашан, али је био један од најкориснијих људи који су икада живели. Оно што је створио велико је и, како време пролази, постаје још веће”. Посмртни обред је одржан 12. јануара у Цркви Светог Јована Богослова на Менхетну у Њујорку. После службе тело је кремирано. Испраћају Теслиних посмртних остатака присуствовало је око 2.000 људи, међу којима су биле и многе значајне личности и нобеловци. Сви водећи њујоршки листови имали су своје извештаче.
На сахрани је свирао његов пријатељ, виолиниста Златко Балоковић, тада један од највећих виртуоза на свету у пратњи словеначког хора Слован, и то по Теслиној жељи, прво Шубертову композицију „Аве Марија”, а онда српску песму “Тамо далеко”. Остао је забележен и упечатљив опроштајни говор тадашњег градоначелника Њујорка Фјорела Хенрија Лагвардије. Једини је Србин по коме је названа једна међународна јединица мере, јачина магнетног поља - густина магнетног флукса тесла. Многи данашњи обожаваоци Тесле су склони веровању да је он „човек који је изумео двадесети век” и називају га „Прометеј 20. века”.