ПРВО "ХАЛО" У БЕОГРАДУ: Не можемо да замислимо дан без телефона, а знате ли ко је омогућио први позив у Србији
Јавни телефонски саобраћај у Београду је започео 1898.
Прво хало у Београду зачуло се 14. март 1883. године, само седам година након што је измишљен телефон, а за то је заслужан један човек - Панта Михајловић – саветник и другар Николе Тесле и велики визионар.
ВОЈНИКОВА БРЕСКВА КОД ПЛАНИНЕ ЦЕР: Зашто је важно појести ову воћку када се нађете у Текеришу? (ВИДЕО)
НАШ БРАТ ФЛОРА - ПОХИТАЛА ДА ПОМОГНЕ: Једина жена официр у првом светском рату борила се за Србију, а била Енглескиња
"ЧИКА ПЕРУ" СУ СВИ ВОЛЕЛИ: Због ових интересантних чињеница краља Петра И Карађорђевића и данас сви поштују (ВИДЕО)
Први разговор био је између Теше Николића, српског министра војног, а са друге капетан Коста Радисављевић у кафани “Три листа дувана”, у којој је било смештено инжењерско одељење војног Министарства, и касарна на Палилули.
Године 1882. краљ Милан дао је дозволи да се у Београду подигне телефонска станица.
-Био сам невероватан идеалиста. Дођем у Србију, иако сам могао да правим велике послове у Немачкој, Америци или ма где другде, с намером да учествујем у рату 1876. Кад се рат завршио, падне ми на памет да инсталирам телефон у Београду. Нико ту није имао појма о телефону
— записано у заоставштини Панте Михајловића.
Министар Николић никако није могао да поверује да је могуће “чути људе који нису ту” и да је све време претраживао просторију не би ли пронашао скривеног помагача “преваранта” Михајловића. Тек када је схватио да није у питању превара, пристао је да заправо поразговара.
Због великог одушевљења министра и капетана о “чудотворној направи” одмах је обавештен и краљ. Милан Обреновић је касније и сам разговарао телефоном и дао је налог скупштини да издвоји у буџету средства за увођење ове направе широм Србије. Скупштина је тај предлог глатко одбила.
Михајловић је касније инсталирао још две линије – повезао је Лицеј у Капетан Мишином здању са пожарном четом и Скупштину са полицијом.
Први међуградски разговор у Србији обављен је половином јануара 1886. за време примирја у српско-бугарском рату. Разговор на релацији Београд–Ниш обавили су краљ Милан Обреновић и Милутин Гарашанин, председник владе.
Јавни телефонски саобраћај у Београду је започео 1898. Тада је у Коларчевој задужбини инсталирана прва индукторска телефонска централа.
Панта Михајловић није ни добио, ни тражио заслуге за стизање овог изума у Србију.
Након династичне промене у Србији и доласка Карађорђевића на власт био је и надзорни инжењер електричне централе на двору од 1908.
Умро је 7. фебруара 1932. у Београду, од запаљења плућа и парализе срца у 78. години живота.