"СМРТ НЕ ПОСТОЈИ" На данашњи дан преминуо је Никола Тесла, мало је позната његова последња жеља (ВИДЕО)
Један од највећих умова 20. века, српски научник Никола Тесла, умро је на данашњи дан, 1943. у Њујорку.
На данашњи дан 1943. године преминуо је Никола Тесла. Имао је 87 година и умро је у сну у хотелској соби на 33. спрату хотела "Њујоркер" у којем је провео последњих десет година живота.
ЗАШТО ЈЕ БИТНО ПИСАТИ ЋИРИЛИЦОМ? Разлози због којих се морамо вратити нашем писму!
Засигурно нисте знали: Представљамо вам четири тајне српске историје које још увек нису одгонетнуте!
ЋИРИЛИЦА ЈЕ КОМШИЈАМА УВЕК БИЛА ТРН У ОКУ: Прогон је почео далеко пре него што се мислило! (ФОТО)
Никола Тесла је рођен је 10. јула 1856. године у Смиљану и потиче из српске породице.
Он је постао један од највећих проналазача модерног доба, геније и зачетник ере наизменичне струје. Његова достигнућа почињу да се цене и препознају тек после његове смрти, а све што нам је оставио, наука још увек покушава да одгонетне.
Оно што не може да се оспори, јесте да је Тесла био човек са визијом и безбројним идејама, вероватно свестан да га други неће разумети и да је далеко испред свога времена. Можда је управо то разлог зашто је и постао бесмртан.
Како је изгледала сахрана?
Мало људи зна да је имао и последњу жељу, као и да данас постоји видео снимак његове сахране.
Теслино тело било је два дана изложено у познатој погребној сали на Медисон авенији. Градоначелник Њујорка Фјорело Ла Гвардија прочитао је опроштајни говор који је написао Луј Адамич:
- Овде, у Њујорку, прошле среде је у својој хотелској соби преминуо један човек. Звао се Никола Тесла. Умро је сиромашан, али је био један од најуспешнијих људи који су икад живели. Његова достигнућа су огромна, а како време пролази постајаће све већа...".
Радио "Њијорк" је преносио комеморацију, а медији су тада објавили текстове о томе како је "одишао један од генија".
Пред опело Ла Гвардија је на радију за Теслу рекао да је могао да постане најбогатији човек у Америци, али да то једноставно није желео.
- Желео је успех, који је наменио другима. Волео је људе, био је научник - геније, песник науке. Новац га није занимао и све што је учинио, учинио је у складу са својим природним даром, који му је у његовој родној земљи подарила мајка - рекао је тада он.
Сахрани је присуствовало преко 2.000 људи. За крај, Тесли је испуњена последња жеља - да га сахране уз музику и то уз Шубертову композицију "Аве Марија" и уз песму "Тамо далеко".
Тело научника је кремирано. Његова урна пренета је у Београд 1951. године, по жељи његових блиских сродника, и налази се у његовом Музеју у Крунској улици.