СРПСКА ХИРОШИМА! Овај град у Србији доживео је сличну судбину и нестао у трену (ВИДЕО)
Данас се још увек нагађа да ли је погинуло 2.000 или чак 4.500 људи
Свима нам је веома добро позната катастрофа која се десила у Јапану, 1945. године, када су САД бациле атомске бомбе на Хирошиму и Нагасаки пред сам крај Другог светског рата.
Забележени број погинулих само је процена, али се сматра да је у удару погинуло око 140.000 од 350.000 становника Хирошиме, док је најмање 74.000 људи страдало у Нагасакију.
Ове бројке делују просто невероватно, застрашујуће и немогуће. Асоцијација на ова два града управо јесте и остаће заувек, трагедија која се догодила тада.
Међутим, да ли знате да и у Србији постоји град који је доживео сличну судбину, такође у време Другог светског рата?
ЖРТВЕ ИЗ ВОЗА
На железничкој станици је од око 1.200 путника воза бр. 4714 преживело само њих 20. А, међу погинулима је било и 17 глумаца Српског народног позоришта из Новог Сада, те 41 ученик Гимназије из Смедерева, који су кобног дана преузимали дипломе...
Наиме, експлозија муниције и барута у Смедеревској тврђави 5. јуна 1941. године, која је разорила Смедерево, до данас није расветљена. Помињу се италијански заробљеници и енглески шпијуни. Међутим, Немачка тада није дозволила истраживања, јер то није била добра пропаганда за Трећи рајх.
Иако не постоје тачни подаци, постоје једни који говори да је у возу било 700 људи, као и да је још око три стотине њих погинуло, док по другим подацима број жртава иде до две и по хиљаде. У заједничку гробницу је са 485 идентификованих жртава сахрањено и још око 250 безимених. Од 2.393 куће, без оштећења је остало тек њих 25, а и данас се нагађа да ли је погинуло 2.000 или чак 4.500 људи.
Наиме, после слома Краљевине Југославије, немачки војници су сву муницију складиштили у Смедеревској тврђави, јер су спремали наоружање за Источни фронт.
Према неким подацима било је око 800 вагона муниције и 35 вагона експлозива. Прво се чуло неколико мањих експлозија, а онда је уследила и велика, разорна експлозија. Смедерево је било избрисано са лица земље! На град се сручило 4.000 тона камења из зидина Тврђаве, ударни талас се кретао 5.000 метара у секунди, а детонација је имала јачину од око десет милиона коњских снага - што је јачина атомских бомби које су четири године касније бачене на Хирошиму и Нагасаки.