СЛОБОДА, ПРАВДА И ЧАСТ: Ево када је српска тробојка ушла у употребу, и шта она симболизује
Постоји разлика између српске заставе и државне заставе Србије, а неравнотежа је у грбу, који се налази само на овој другој.
Застава Србије представља уз грб и националну химну представља један од главних симбола наше државе, а њен изглед датира још са почетка 19. века.
"НЕ СМИЈУ ТИ ВИШЕ РЕЋИ ДА СИ ХРВАТ" Писмо Теслине сестре које потврђује да је велики научник био СРБИН (ФОТО)
ГДЕ ЈЕ НЕСТАЛА УРНА СА СРЦЕМ АРЧИБАЛДА РАЈСА? На Кајмакчалану вео МИСТЕРИЈЕ, мештани тврде да иза крађе стоји ЈНА? (ФОТО/ВИДЕО)
По први пут српска тробојка оваквог распореда колорита појавила се још приликом Првог српског устанка, а у званичну употребу уведена је тек чланом у Сретењском уставу, 1835. године.
На њој се налазе три боје, хоризонтално поређане у пољима истих димензија, на самом врху се налази црвена, у средини плава, док је на дну бела боја. Оне представљају вековне идеале српског народа, прва је симбол одбране слободе, друга победу правде, а трећа спас части.
Постоји разлика између српске заставе и државне заставе Србије, а неравнотежа је у грбу, који се налази само на овој другој.
Грб
Државну поред тробојке чине поменути грб са круном, иако Србија није монархија. Испод круне, приказан је двоглави орао који је симбол једнакости божије и земаљске власти. Орао носи мали црвени штит са крстом, четири оцила и два златна крина.
Постоје многе теорије о настанку српске тробојке, једна анегдота наводи да је на свечаном пријему у Русији српска делегација окренула руску заставу наопако, док друге тврдње говоре о инспирисаности Француском револуцијом из 1789. године, пошто су се сличне заставе виориле у устаничкој Србији.
Иако у време Сретењског устава Србија није била суверена земља, те није могла имати званичну заставу, њој је ферманом било омогућено да на њеним бродовима може да се виори наша тробојка.
Од Сретењског устава, Србија је заставу мењала сходно територијалној и политичкој ситуацији у којој се налазила. Двоглавом орлу на грбу су се 1918. придружили симболи Хрватске и Словеније, потом је у Недићевој Србији са заставе била скинута круна, да би по формирању комунистичке Југославије, централни део заузела петократака.
Она је са заставе скинута 1992. године, после неуспешног референдума, а на предлог Скупштине Србије.
Тек 2004. године Србија враћа заставу сличну ону с краја 19. века, и тај изглед је потрајао до 2010. године, када је преуређена добивши данашњи облик. Промена се односила на величину грба и изглед двоглавог орла, који је мало редизајниран.