ОПАСНОСТ ЗА ТУРИСТЕ НА ЈАДРАНУ? Уловљена риба која убија у секунди - 1250 ПУТА ОТРОВНИЈА ОД ЦИЈАНИДА
На Фејсбук страници Института за океанографију и морско рибарство објавили су упозорење за отровну врсту рибе. Али, то није једина риба отровница у Јадрану
На сам спомен опасности из дубина многима од вас прво ће на памет пасти морски пси. Пред очима ће вам се појавити њихова пераја које вире изнад површине мора и оштри зуби који једва чекају да нешто 'грицну'.
Опасније од морских паса
Истина је ипак мало другачија. Последњи напад морског пса са смртним последицама у Хрватској догодио се давне 1974. године. С друге стране убоди отровних риба, поготово лети догађају се свакодневно.
Осим риба које на себи имају отровне бодље, у Јадрану живе рибе које имају отрован угриз и оне које имају отровно месо.
![](https://www.srbijadanas.com/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2022/02/10/sd_-_2022-02-10t131321.362.jpg?itok=AIFA-dCx)
Збуњује вас, а ми ЗНАМО ОДГОВОР: Да ли рибе комуницирају и спавају?
![](https://www.srbijadanas.com/sites/default/files/styles/search_desktop/public/163109/profimedia-0368273486.jpg?itok=WrDeiGia)
ШТА ТРАЖИ НА ЈАДРАНУ?! Ударна група носача авиона УС С "Хари С. Труман" упловила у Јадранско море!
![](https://www.srbijadanas.com/sites/default/files/styles/search_desktop/public/398860/profimedia-0588933756.jpg?itok=Zw7rvKH2)
КОЛИКО ЋЕ НАС ЛЕТОВАЊЕ КОШТАТИ СЛЕДЕЋЕ ГОДИНЕ: Туристичке агенције већ спремају аранжмане, али и мало јачи ценовник
Жртве могу бит сви. Од купача који на њих случајно нагазе, неискусних туриста и неопрезних риболоваца који страдају скидајући их с удица или једући њихово месо, до искусних 'гастронома' који се убоду случајно, чистећи отровне рибе.
На Земљи живи око 22 хиљада врста риба, од чега се 200 сматра рибама отровницама. У нашем Јадрану забележено је око 380 врста риба, од којих је 20 отровно.
На Facebook страници Института за океанографију и морско рибарство објавили су упозорење о отровној врсти рибе. Али, то није једина риба отровница на Јадрану.
- Пре неколико дана у близини острва Пашмана уловљена је отровна и инвазивна врста сребренопруга напухача, Лагоцепхалус сцелератус. Упозоравамо да ова врста рибе садржи врло отровни тетродотоксин који, ако се конзумира, може изазвати кобне последице по здравље па чак и смрт – пише у Фејсбук објави Института.
Једна од најотровнијих риба на свету, напухача, уловљена је у ували Лапад код Дубровника-пише ДУлист.хр.
Напухача или фуга је риба чији је отров тетродотоксин, 1250 пута снажнији од цијанида. Ако се њено месо конзумира нестручно припремљено може резултирати парализом и смрћу., није напухача једина отровна риба која плива хрватским подморјем.
Али, није напухача једина отровна риба која плива хрватским подморјем.
У задњих десетак година у Јадранском мору забележено је око 450 страних врста рибе. Међу њима има и отровних на које је најлакше налетети у јужном делу Јадрана. Задржавању отровних риба у Јадрану допринело је и глобално загревање.
Уз њих у Јадрану постоје и многе 'домаће' отровне рибе. Њихов убод прате отеклине, црвенило, вртоглавица и неподношљив бол. У тежим случајевима убоди могу узроковати проблеме са срцем и дисањем. Издвајамо:
Морски паук
Постоје четири врсте морског паука ( белац, црнац, жутац и мркуљ). Све четири живе у Јадрану и то на свим теренима ( песак, муљ и камен). Отровне су њихове бодље које се налазе на леђном перају и у шкргама. Убрзо након што се убодете осетићете неописив бол која ће се повећавати до неподношљивости.
Шкрпина / шкрпоћ
Чест улов рибара који лове мрежама и подводни риболовци. Рибе су те које могу нарасти до 40 цм, а слично као код паукова отровне су им бодље. Отров шкрпина односно шкрпоћа је слабији него код паукова, а најчешћи симптом је мања бол и црвенило.
Жутуља
Жутуља на репу има бодљу која је повезана с отровним жлездама. Када је угрожена може бити незгодна. Будући да је чест улов на парангалима, најчешће жртве су неопрезни рибари које ова риба убоде приликом скидања с удице. Приликом убода у људски крвоток испушта отров. Као и код паука убод је болан, а може изазвати срчану аритмију, отежано дисање и вртоглавицу. Постоји неколико врста жутуљи, а у Јадрану најчешћа је обична жутуља ( Dasyatis пастинаца )
Голуб Косир
Голуб Косир је најпознатија и најраспрострањенија врста голуба у Јадрану. Може да нарасте до 2,5 метра односно шездесетак килограма. Као и жутуље имају назубљене бодље које су отровне. Човека нападају у самодбрани, а најчешће жртве су неопрезни рибари. Наиме, голуб косир који је уловљен покушава да се брани млаћењем репа на чијем врху се налази 10-ак центиметара дугачка бодља. Ако убоде човека, изазива бол, а отров може да делује на срце и вене.
Мурина
Мурине су рибе које имају тиело попут змија, које могу да нарасту око један метар, односно да теже око осам килограма. Живе скривене на каменом дну, а познате су као агресивне рибе великих зуба и јаког угриза. Најчешће жртве су неопрезни рибари који их скидају с парангала или рониоци који покушавају да им се приближе и ухвате рукама. Уместо бегом мурина ће узвратити нападом.
Рибе отровнице у Јадрану:
Мобула мобулар- ГОЛУБ УХАН
Myliobatis aquila- ГОЛУБ КОСИР
Pteromylaeus бовинус- ГОЛУБ ЋУКАН
Рхиноптера маргината- ГОЛУБ ДВОЊУШКИЋ
Dasyatis виолецеа - ЉУБИЧАСТА ЖУТУГА
Dasyatis пастинаца- ЖУТУГА
Dasyatis центроура- ЖУТУГА ДРАЧОРЕПА
Gymnura алтавела- ЛЕПТИРИЦА
Trachinus радиатус- ПАУК ШАРАЦ
Trachinus драцо- ПАУК БЕЛАЦ
Trachinus аранеус- ПАУК ЦРНАЦ
Echiichthys випера- ПАУК ЖУТАЦ
Ураносцопус сцабер- БЕЖМЕК
Сцорпаена сцрофа- ШКАРПИНА
Сцорпаена нотата- БОДЕЋ ЦРВЕНИ
Сцорпаена порцус- ШКАРПУН
Хелицоленус dactylopterus dactylopterus- БОДЕЧЊАК ВЕЛИКИ
Спхоероидес pachygaster- НАПУХАЧА
Степханолепис диаспрос- АФРИЧКИ КОСТОРОГ
Мураена хелена- МУРИНА ЖУТОШАРКА
Gymnothorax уницолор- МУРУНА ЦРНКА
Anguilla anguilla- ЈЕГУЉА
Цонгер цонгер- УГОР