Мистерија из Другог светског рата: Ко је намерно бомбардовао неутрални Ватикан?
Мало је познато да је Ватикан током Другог светског рата био бомбардован два пута
Иако је папска престоница Ватикан службено била неутрална, за време Другог светског рата бомбардована је укупно два пута. Оба пута док је Рим био под немачком окупацијом. Иначе су и савезничке снаге и снаге Осовине имале наређење да не дирају Ватикан те су се тога, изузев два споменута инцидента и држале.
Други инцидент мање је занимљив као историјски куриозитет иако је само у том инциденту дошло до жртава - догодио се 1. марта 1944., убијена је једна особа, запослени који је радио на једном од вртова. Бомба је погодила ивични дио Ватикана, грешком од стране британског војног авиона, за шта се британско министарство одбране извинило.
ТОПИ СЕ ТРАМПОВА ПРЕДНОСТ У ЏОРЏИЈИ: Велики преокрет на помолу, Бајден никад ближи Белој кући
ЕКСПЛОДИРАЛО НАСИЉЕ НА УЛИЦАМА ЉУБЉАНЕ: Полиција се сукобила са демонстрантима, има повређених
КОРОНА НЕ ДА МИРА ВЕЛИКОЈ БРИТАНИЈИ: У последња 24 сата регистровано више од 24.000 новооболелих
Пуно интригантнији је пак први инцидент, онај који се догодио 5. новембра 1943. - наиме, бомбе су пале на простору југозападно од базилике Светог Петра. Настала је знатна материјална штета, али није било људских жртава. За разлику од другог инцидента ово заправо није био "инцидент", ово је било намерно бомбардовање неутралног Ватикана. Ко је бацио бомбе? Постоји неколико теорија...
Када је средином 1943. Мусолини срушен с власти, тадашња Краљевина Италија и даље је формално била нацистички савезник, но Немцима је ускоро постало јасно да ови већ припремају мировни споразум са Савезницима. Немачка је зато одлучила да предухитри губитак Италије те су је окупирали већим делом, укључујући и Рим.
Прво бомбардовање Ватикана у својим записима описао је монсињор Доменико Тардини: - Догодило се то 5. новембра 1943 у 20:10. Била је чиста ноћ без облака. Месец је био у пуном сјају. Више од пола сата над Римом, а нарочито над Ватиканом, кружио је војни авион. Тачно у 20:10 избацио је четири бомбе и одлетео. Бомбе су пале на Ватиканске вртове. Прва, близу радио станице, друга поред владине зграде, трећа уз радионицу мозаика, а четврта код зграде кардинала. Да су пале само пар метара даље погодиле би све ове четири локације. Ипак, настала је знатна материјална штета, сви прозори су експлодирали у комадиће, но није било људских жртава.
Како у свом запису наводи Тардини, генерално су се за напад оптуживали Немци, а неки су веровали да су га извели и италијански фашисти. Но, у својој књизи "Бомбе сул Ватицано" из 2010. године аутор Аугусто Ферара истиче како су напад оркестрирали фашисти, конкретно фашистички и анти-клерикални политичар Роберто Фаринаки који је веровао да је "Радио Ватикан" путем тајних шифри слао поруке Савезницима.
Но, постоје и друге теорије. Тардини наводи како је неколико месеци касније монсињор Монтини примио директну информацију од Американца, тачније од америчког свештеника по имену Карољ, према којем је бомбе бацио амерички војни авион. Такође наводи: - Чињеница је, како ми је рекао отац Хјуз, да се 5. новембра у Енглеској неслужбено обележава анти-папин дан. Када је монсињор Карољ стигао у Рим у јуну 1944. одговорио ми је на питање - истиче како је амерички пилот бацио бомбе како би се прославио или из пакости. Истиче како не зна је ли исти икад кажњен. Можда ћемо знати, једном кад се рат заврши, шта се стварно догодило...
Касније је прст кривице Аугусто Ферара у својој књизи из 2010. поново уперио према италијанским фашистима, но за многе је питање ко је стварно намерно бомбардовао Ватикан те ноћи почетком новембра 1943., остало мистерија.