СТРАШНА ПОШАСТ НЕ ПРЕСТАЈЕ ДА УНИШТАВА АФРИКУ: Инвазија штетних инсеката доводи до велике глади (ФОТО/ВИДЕО)
Велика инвазија 2020. године резултирала је катастрофалним уништењем
УН-ова Организација за храну и пољопривреду (ФАО) тражи 38 милиона долара за наставак рада у Етиопији, Кенији и Сомалији, јер упозорава на још једну инвазију скакаваца у источној Африци. Агенција је раније рекла да је епидемија, која се догодила 2020. године, била најгора криза у последњих неколико деценија, а даљи напади представљају потенцијалну претњу за сигурност хране још 20,1 милиона људи.
(УЗНЕМИРУЈУЋИ ВИДЕО) ВАТРОГАСАЦ УМАЛО БИЗАРНО НАСТРАДАО: Кренуо да гаси пожар, а онда је погођен у главу
ЦРВЕНА АРМИЈА ИЗВРШИЛА ИНВАЗИЈУ НА НОРВЕШКУ: Скандинавци су бесни, нанет им је тежак ударац (ВИДЕО)
МАКАРЕНА ЋЕ ИМ ДОЋИ ГЛАВЕ: Полицајци заплесали у станици, а онда су се нашли на великом удару (ВИДЕО)
Према извештају ФАО-а, инсекти настављају да пристижу и шире се кроз Етиопију, Кенију и Сомалију, где је 2020. године 11,9 милиона претрпело акутну несташицу у храни. Агенција је рекла да ће се инсекти који гризу усев наставити да се шире како би сазрели и положили јаја.
- Ројеви би могли да наставе до централне Кеније, а можда би неколико ројева могло да стигне до екваторијалне регије у југоисточном углу Јужног Судана као и источне Уганде - рекао је Кит Крешман, виши службеник за прогнозу скакаваца у ФАО.
До сада је ФАО попрскао 1,6 милиона хектара пестицидима како би заштитио усеве. Према Крешману, ова величина земље довољна је за прехрану 21 милиона људи током године.
Као што је раније поменуто, агенција тражи 38 милиона долара како би "подржала акције брзе контроле, као и спречила погоршање стања сигурности хране и заштитила средства за живот".
Инвазија скакаваца 2020. године резултирала је катастрофалним уништењем, а инсекти су уништили десетине хиљада хектара ратарских површина и пашњака само у Африци.
Стивен Лекипашаран, пољопривредник из округа Исиоло у Кенији, рекао је да је инвазија 2020. била толико страшна да је морао да побегне у суседну општину.
- Прогутали су сваки делић зелене вегетације на свом путу, остављајући земљу пустом. Морали смо да побегнемо у суседни округ Лајкипија са својим животињама да бисмо спасили своје животе - рекао је Лекипашаран.