АКО ХОЋЕТЕ ДА ДОЂЕТЕ, МОРАТЕ ДА УКЛОНИТЕ СЛЕПО ЦРЕВО: Нечувена пракса на удаљеном чилеанском острву (ВИДЕО)
Ова пракса није неуобичајена за удаљена места која можда немају на располагању специјалисте за извођење апендектомије на лицу места. Обично се апендикси не уклањају превентивно због њиховог значаја за имуни и пробавни систем.
Пресељење у други град увек захтева растанак са нечим - контактима, случајним састанцима са старим пријатељима - али овај град у Чилеу подиже трошкове на нови ниво јер људи који желе да се тамо преселе морају прво да уклоне слепо црево.
ВОДЕНИМ ТОПОВИМА НА ДЕМОНСТРАНТЕ! Окупили се упркос забрани, па их полиција брутално растерала
ЗЕЛЕНСКИ СХВАТИО ДА НАТО ПРСТОМ НЕЋЕ МАКНУТИ ЗА УКРАЈИНЦЕ: Гурнут у ћошак сада предлаже нешто ново, Кремљ реаговао
ФИНСКА ОДГОВОРИЛА НАТО-у: Скандинавска земља донела коначну одлуку да ли ће се прикључити Алијанси
Добродошли у Villa Лас Estrellas - чилеански град на острву Кинг Џорџ на ободу Антарктика који има популацију од не више од 100 људи, од којих су већина истраживачи и војници. Проналажење доктора овде је изазов. Иако се у близини налази аеродром, можда нећете добити неопходну медицинску помоћ на време ако патите од упала слепог црева.
Отуда и мера предострожности претходног уклањања слепог црева. Ова пракса је некада била популарна у САД крајем 19. века, али је брзо одбачена након што је научна заједница сазнала за значај органа у облику црва за имуни и пробавни систем.
Ипак, његово уклањање је неопходна жртва за оне који се крећу на Антарктик - а не само за оне који се крећу ка чилеанској територији. То је општи савет за многе путнике на далеки континент. Као што нам историја говори - чак и ако имате доктора у насељу, можда вас неће спасити од хитног случаја.
Давне 1961. године, совјетски лекар опште праксе Леонид Рогозов нашао се у киселој краставци јер је почео да осећа симптоме упале слепог црева током свог ангажовања на станици на Антарктику. Олујно време је искључило евакуацију и он је био једини лекар у експедицији. Рогозов је тако дошао до јединог решења – одлучио је да оперише сам себе уз помоћ двојице чланова експедиције. Операција је била тешка и он је на моменте скоро губио свест, али је Рогозов на крају успео и тако постао прва (и, према нашим сазнањима, једина) особа која је извела такав подвиг.