"АКО НЕ ПРОМЕНЕ СТАВ БИЋЕ НЕОПХОДНО ДЕЛОВАТИ" Борис Џонсон бесан као рис ЗАПРЕТИО ЕУ
Британски премијер Борис Џонсон данас је запретио да ће изменити споразум о Брегзиту са Европском унијом коју криви за политичку кризу у Северној Ирској.
Џонсон је рекао да ће бити неопходно деловати ако ЕУ не пристане да ревидира трговинска правила после Брегзита, за која Лондон тврди да нарушавају деликатну политичку равнотежу Северне Ирске.
Џонсон је данас разговарао иза затворених врата са лидерима водећих политичких партија Северне Ирске, које је позвао да окончају политичку блокаду.
![](https://www.srbijadanas.com/sites/default/files/styles/search_desktop/public/392034/profimedia-0687613447.jpg?itok=X0Zar7FC)
БАЈДЕН ЗАРАТИО СА МОЋНИМ АМЕРИЧКИМ МИЛИЈАРДЕРОМ: Бела кућа га оштро напала, опасно су се замерили један другом!
![](https://www.srbijadanas.com/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2022/05/16/pjimage_1_1.jpg?itok=vesPL_VF)
ЛЕТОНСКА МИНИСТАРКА ПОЛИЦИЈЕ ПОДНЕЛА ОСТАВКУ: Одбила да употреби силу над руским демонстрантима у Риги! (ВИДЕО)
![](https://www.srbijadanas.com/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2021/09/24/pilot_foto_profimedia.jpg?itok=hBoFkOZg)
ПИЛОТ МУЧИО, ПА ЈАСТУКОМ УГУШИО ЖЕНУ, ПОТОМ ОБЕСИО ПСА! У судници изговорене ЈЕЗИВЕ РЕЧИ, чека га ТЕШКА робија!
Али, његова јавна порука била је усмерена ка ЕУ коју је оптужио да одбија да попусти по питању граничних провера после Брегзита.
- Надам се да ће ЕУ променити став. Ако то не учини, биће неопходно деловати - навео је Џонсон.
Република Ирска, чланица ЕУ, упозорила је да би једнострани потез Велике Британије могао да угрози цео трговински споразум Брисела и Лондона за период после Брегзита.
На прошлонедељним парламентарним изборима у Северној Ирској највише мандата добила је ирска националистичка партија Шин фејн која заговара уједињење са Републиком Ирском. То је први пут да је Шин фејн, странка повезана са некадашњом Ирском републиканском армијом, освојила највише гласова.
Демократска унионистичка партија (ДУП) Северне Ирске, која је за опстанак заједничке државе са Великом Британијом, освојила је друго место на изборима и блокирала конституисање парламента у Белфасту. Најавила је наставак бојкота док влада у Лондону не укине трговинска правила за период после Брегзита.
Према правилима о подели власти у Северној Ирској, резултати избора значе да партији Шин фејн припада место премијера, а да ДУП треба да има заменика председника владе.
Влада не може да буде формирана док се оба места не попуне, а ДУП тврди да неће учествовати у власти ако не буду укинуте граничне контроле робе која у Северну Ирску стиже из Велике Британије.
Аранжмани за Северну Ирску после Брегзита су најосетљивије питање у процесу разлаза Уједињеног Краљевства од ЕУ, окончаног на крају 2020. године.
Према Протоколу, на граници између Северне Ирске, која је део Уједињеног Краљевства, и Републике Ирске, независне државе и чланице ЕУ, нема царинске контроле и других провера, јер је отворена граница кључни стуб мировног процеса којим је окончано вишедеценијско насиље у Северној Ирској.
Међутим, на граници се ипак врше провере одређене робе која у Северну Ирску улази из Велике Британије, попут меса и јаја. Томе се противе ДУП и други северноирски унионисти који тврде да је тиме створена баријера између Северне Ирске и остатка Уједињеног Краљевства, која штети компанијама и подрива британски идентитет присталица јединствене државе са Великом Британијом.
Са друге стране, Шин фејн и друге националистичке и несврстане странке, које су у збиру добиле већину гласова на прошлонедељним изборима, желе да Протокол о Северној Ирској остане на снази.
Џонсон оптужује ЕУ да жмури на чињеницу да постојећи аранжмани не доносе резултат и тврди да његова влада жели измену, а не поништавање споразума са Бриселом.
ЕУ наводи да се о споразуму не може поново преговарати, али да је спремна на флексибилност ради ублажавања тренутне ситуације.
Џонсон је рекао да ће његова влада парламенту "изнети детаљнију процену и следеће кораке у наредним данима". Очекује се да ће влада сутра представити планиране законе који би Великој Британији омогућили да измени делове споразума о Брегзиту.
За усвајање таквих закона биће потребни месеци, али би једнострани потез Лондона наљутио ЕУ, која би узвратила правним потезима и потенцијално трговинским санкцијама. ЕУ је највећи економски партнер Велике Британије.