Ако постане председник САД, да ли ће ТРАМП моћи да пошаље ХИЛАРИ у ЗАТВОР?
Дебата која је изазвала бројне бурне реакције на обе стране, отворила је нека нова питања.
Правни експерти ће се укључити у то да ли Трамп може да именује специјалног тужиоца да истражи коришћење приватног сервера Клинтонове e-mail поште док је била државни секретар.
Било је тешко одабрати, али вероватно најшокантнији тренутак у председничкој дебати у недељу увече је био када је Доналд Трамп одговорио на изјаву Хилари Клинтон да она као његова противница није поштовала закон.
И want то хуг whoever маде this pic.twitter.com/OEse6KzPx3— Lachlan Markay (@lachlan) Оцтобер 10, 2016
- Зато би требала да иде у затвор – узвратио је Трамп, који је такође рекао да, ако буде изабран, да ће наредити државном тужиоцу да именује специјалног тужиоца како би истражио злоупотребу приватног сервера e-mail поште Хилари Клинтон док је била државни секретар. Повици његових присталица - "Затвори је" су редовна одлика на Трамповим скуповима , али је у понедељак његов менаџер кампање Келиане Конвеј тврдио да је претња "досетка" и да се "каналисање фрустрација хиљада бирача чује сваки дан". Правни стручњаци тврде да су, чак и у случају Трамповог председавања, шансе да се Клинтонова стави иза решетака "бесконачно мале" у уставној демократији рођеној из револуције против апсолутне моћи монарха.
Хенри Чамберс, професор школе права на Универзитету Ричмонд, рекао је:
- Он може закотрљати лопту сугеришући Одељењу правде да покрене истрагу, али чак и тада ће наићи на тврд орах. Идеја да би могао да одлучи на своју руку, по систему "Ја ћу ставити Хилари Клинтон у затвор " је бизарно на квадрат. Он би сам био угрожен због покретања импичмента(опозива).
Чамберс сматра да није био претерано забринут због примедби републиканског кандидата, делом и зато што је сматрао да је мало вероватно да победи републикански кандидат.
- И даље верујем Америци и даље верујем да чак и момак као Руди Ђулијани и даље верује у правилно понашање и ако тамо нема ничега, они не иду за њом, чак и ако је у питању Хилари Клинтон. И даље верујем на крају дана да нама влада закон, а не појединац.
Он наставља: - Клинтонова је већ под истрагом ФБИ, који је утврдио њену повезаност и приступачност поверљивим информацијама који су више били немарни, него што имају везе са криминалом. Треба ли Трампа отписати од победе,он је моћан, на пример, да именује Криса Кристија за јавног тужиоца. Кристи је био агресиван критичар Клинтона и чак је искористио свој говор у Републиканској националној конвенцији да укључе тужиоца и пошаљу је "на суђење" због угрожавања националне безбедности. Према томе, он може именовати специјалног тужиоца са извесним задовољством.
- Одлука ФБИ не искључује поновно покретање истраге против Клинтонове - рекао је бивши адвокат владе, који није желео да буде именован.
Ако специјални тужилац пронађе довољно доказа да подигне оптужницу, Клинтонова би у теорији ишла на суђење пред поротом и, ако буде осуђена, судија ће одредити своју казну. Али такав сценарио за политичара високог профила је скоро па немогућ, рекао је адвокат. Године 1967. потпредседник Спиро Агнев је признао утају пореза и поднео оставку у складу са договором са Одељењем правде како би избегао затвор; Он је осуђен на три године условно и новчану казну од 10.000 долара. Адвокат је додао:
- Обично се ови случајеви заврше без суђења. Али не могу искључити ни ону бесконачно малу могућност у свемиру да се то догоди.
Америка има дугу историју специјалних тужилаца и - сличну улогу - независних саветника. Када је Арчибалд Кокс покушао да принуди Ричарда Никсона да преда снимке својих разговора у Белој кући током Вотергејта 1973., председник је наредио да га његов јавни тужилац отпусти; док је државни тужилац поднео оставку. Независна истрага вођена од стране Кенета Стара довела је до покретања питања о опозиву Била Клинтона 1998. године. Конзервативни лобиста Курт Леви, извршни директор тржишта „Фреедом Works Foundation“, рекао да је желео да Барак Обама именује специјалног тужиоца да истражи малверзације Клинтонових. Али је одбацио Трампову идеју о затвору као "контра-ударцу" током усијања расправе.
- Шта год да мислите о Доналду Трампу, не верујем да стварно мисли да би ставио Хилари Клинтон у затвор. Председник нема овлашћења да шаље људе у затвор, а људи у њеној позицији обично не се шаљу у затвор због почетних прекршаја.
Он је додао са дозом ироније:
- Председник Буш је наредио да се непријатељски борци пошаљу у Гвантанамо, али нема шансе да би Хилари Клинтон могла бити описана као непријатељски борац.
Упркос изборним и правним немогућностима, коментари Трампа су изазвали забринутост у Америци и широм света са својим језивим ехом ауторитарних режима како би закључао политичке противнике и новинаре. Давид Маранис, новинар и аутор, рекао:
- Трамп је звучао као инфериорни диктатор током расправе. Његова тврдња да би Хилари требалада буде у затвору кад он постане председник, и његова претња да ће ангажовати специјалног тужиоца на њу чим ступи на дужност, било управо оно што можете чути или видети у најгорим тоталитарним режимима широм света, управо оно за шта је америчка демократија створена да спречи. Изгледало је да уопште не познаје устав и владавину права.
- Слобода штампе, слобода вероисповести, као и примена научних доказа су сви у потпуности страни за њега.
Давид Колтарт, члан опозиције и бивши министар у влади у Зимбабвеу, упоредио је Трампа са Робертом Мугабеом, који је владао овом афричком земљом гвозденом песницом 36 година.
- Трамп показује алармантне сличности са Мугабеом. Оба су демагози. Мугабе користи закон као оружје, а не као инструмент правде; Трамп изгледа да је намерава да ради исто. Тендаи Бити, бивши политички затвореник и министар финансија у Зимбабвеу, је додао:
- Мислим да се Доналд Трамп у америчкој политици вуче на дубинама које су ниже него што су многи инфериорни диктатори у афричким кокос републикама. Мугабе је миран и благ у примени свог лудила, док је Трамп битанга, више као Иди Амин. Амин, који је владао Угандом у 1970-им, (глумио га је Форест Витакер у филму The Ласт Кинг оф Сцотланд) био је социопата. Међутим, професор јавних и међународних послова и афричких студија на Универзитету у Питсбургу, а често предавач у Уганди, не слаже се сасвим са овим поређењем.
- Ја у поређењу видим више садашњег председника Џовери Мусевени по томе што је то блажи пример од Амина.