АКТ ОКО КОЈЕГ СЕ ЛОМЕ КОПЉА НА МЕЂУНАРОДНОМ ПЛАНУ: Кина обелоданила детаље закона о Хонгконгу
Политички аналитичари очекују да ће закон ступити на снагу уочи кључних избора за законодавно веће Хонгконга 6. септембра
Пекинг је у суботу објавио детаље новог закона о националној безбедности за Хонгконг, отварајући пут најдубљим променама живота тога града од повратка под кинеску власт 1997.
МОСКВА ТРАМПУ НЕ ВЕРУЈЕ: Путин забринут у кредибилност договора са САД
ПРОТЕСТИ ПРОТИВ РАСИЗМА СЕ ИНТЕНЗИВИРАЛИ У ЕВРОПИ: У Великој Британији четврти викенд заредом народ на улици (ВИДЕО)
ПУТИН НЕ СМАТРА ТРАМПА ОЗБИЉНИМ ПРОТИВНИКОМ: У чему је стратешка предност руског лидера над америчким (ВИДЕО)
Дуго очекивани закон који је изазвао дубоку забринутост у Вашингтону и Европи укључује успоставу уреда за националну безбедност за Хонгконг који ће прикупљати податке и процесуирати злочине против националне безбедности.
Хонгконшка челница Кери Лам имаће овлашћења именовања судија који ће водити случајеве угрожавања националне безбедности што би могло унети немир међу улагаче, дипломате и пословни свет.
Додаје се, без објашњавања, да ће активности везане уз националну безбедност штитити људска права и слободу говора.
Кина тврди да је циљ тог закона одговорити на сепаратистичке активности, субверзије, тероризам и завере са страним силама, но критичари страхују да ће угушити широке слободе које се сматрају кључним за статус Хонгконга као глобалног финансијског центра.
Детаљи закона објављени су након тродневног састанка челних тела кинеског парламента.
Политички аналитичари очекују да ће закон ступити на снагу уочи кључних избора за законодавно веће Хонгконга 6. септембра.
Кинески потез наметања закона Хонгконгу при чему се заобилази градско законодавно веће уследио је након године коју су обележили антипекиншки протести, понекад насилни, а кинеска власт тврди да су их потпиривале "стране силе".
Неки политички коментатори сматрају како се ради о покушају учвршћивања повратка Хонгконга матици земљи након што британска предаја града под власт Пекинга 1997. није довела у ред његове становнике.
Тада је Кина обећала да ће Хонгконг имати висок степен аутономије идућих 50 година у оквиру формула "једна земља, два система". Продемократски активисти тврде да Пекинг, упркос обећању, све више стеже омчу око Хонгконга.
Пекинг је најавио закон протеклог месеца што је изазвало осуду Британије и САД-а.
Еувропски паралмент у петак је подржао извођење Кине пред Међународни суд правде у Хагу ако Пекинг наметне безбедносни закон Хонгконгу. Такође, позвао је Унију да искористи економске мере како би поколебала Кину у тој намери.
Резолуцијом Европски парламент "позива ЕУ и њене чланице да размотре у случају примене новог закона о безбедности, покретање поступка пред Међународним судом правде".
Кина је више пута упозорила стране владе да се не мешају у њене унутрашње ствари.
Кинески и хонгконшки званичници улажу напоре у то да увере инвеститоре да тај закон неће поткопати високи степен аутономије Хонгконга него циљати само на оне који представљају претњу националној безбедности.
БРИСЕЛ ХОЋЕ ДА ТУЖИ ПЕКИНГ! Мешају се у унутрашње ствари Кине, траже ПРОЦЕС У ХАГУ
ТРАМП СТИЖЕ У САМ ЦЕНТАР ХАОСА! Долази у град који ће ГОРЕТИ ЗБОГ ЊЕГА, очекује се ТАЛАС НАСИЉА У ТУЛСИ
КИНЕЗИ ОТКРИЛИ КО ЈЕ КРИВ ЗА "РАТ" НА ХИМАЛАЈИМА: Заоштрава се сукоб на КРОВУ СВЕТА, Индија им НЕЋЕ ОСТАТИ ДУЖНА
ПУТИН ОТКРИО ТАЈНЕ АХРИВСКЕ ЗАПИСЕ: "Запад фалсификује историју"
РАТ ТРАМПА И МЕРКЕЛОВЕ! Амерички председник УДАРА НА НЕМАЧКУ због војске, ево шта му је ТРН У ОКУ