АЛАРМАНТНИ РЕЗУЛТАТИ ИСТРАЖИВАЊА ПОКАЗАЛИ ДА ЗГРАДЕ УБРЗАНО ТОНУ: Због тежине грађевина ови делови града су у највећој опасности
Нова истраживања показала су да због више фактора постоји опасност да овај град постане нова Венеција.
Нова истраживања Геолошког института Сједињених Држава показала су да Њујорк због тежине небодера и осталих грађевина годишње тоне просечно од једног до два милиметра, а неки делови тону и много брже. На први поглед то није забрињавајуће, но стручњаке брине чињеница да тај процес Велику Јабуку чини изузетно рањивом на природне катастрофе, пише Њујорк Пост.
"ОН НИЈЕ ЗНАО ШТА РАДИ, ТИ СИ ГА ИСКВАРИЛА" Мајка троје деце натерала тинејџера да имају односе, стално га звала на чај, па га масирала
ХОРОР! МЕДВЕД УБИО ПЕЦАРОША, ОДГРИЗАО МУ ГЛАВУ! Риболовачки комбинезон му вирио из чељусти!
ПАКИСТАН НА ИВИЦИ ГРАЂАНСКОГ РАТА! Бивши премијер има 24 сата да их преда или креће гушење побуне! (ВИДЕО)
Један од њих је водитељ истраживања и геолог Том Парсонс из Геолошког института Сједињених Држава који каже како је студија показала да је посебно угрожено подручје Доњег Менхетна, али и Бруклина и Квинса. Он и колеге израчунали су кумулативну масу више од милион зграда и проценили да износи око 764.000.000 тона, а затим су цело подручје поделили на површине од 100 квадрата и тако израчунали колики је притисак на камену подлогу сваке зоне.
Опасност од поплава
Потом су добијене податке упоредили са сателитским снимцима које могу измерити промене у висини копнене површине те су мапирали очитвања преко својих процена за цели град да би свој модел упоредили с подацима са лица места.
Град у којему живи око 8.4 милиона становника суочен је с опасношћу од поплава јер је управо у том подручју опасност од пораста нивоа мора три до четири пута већа у односу на глобални просек дуж атлантске обале Северне Америке, стоји у извештају стручњака.
Чешћи урагани
Стање могу погоршати урагани и олује који су све чешћи и жешћи, напоменуо је Парсонс подсетивши на жртве и велику штету коју су проузрочила два недавна урагана, Сенди (2012.) и Ида (2021.). Ефекат стаклене баште утиче на то да се "смањује природна баријера кретања ветрова дуж источне обале САД-а, што значи чешће урагане високог интензитета у деценијама које су пред нама".
- Комбинација тектонског и антропогеног слегања, пораст нивоа мора и све већег интензитета урагана указује на све већи проблем дуж обала и речних подручја - каже Парсонс те указује на "константно излагање темеља зграда сланој води која може нагристи челик арматуре и хемијски ослабити бетон узрокујући и слабљење структуре".