АЛАРМАНТНО НА ГРЕНЛАНДУ: Ниво мора подигнут за скоро 11 mm, не пише нам се добро! (ВИДЕО)
Топљење леденог покривача на Гренланду подигло је од 1992. ниво мора за 10,6 милиметара, објавили су научници у часопису Природа (Натуре).
Отприлике 3.800 тона леда отопило се од 1992. до 2018. и слило у море, објавила је група од 89 научника из 50 међународних организација.
Установљено је да Гренланд губи лед седам пута брже него деведесетих година. До тих резултата се дошло прегледом свих сателитских снимака снимљених током 26 година, а истраживање су предводили Ендру Шепард са Универзитета у Лидсу и Ерик Ивинс из НАСА-ина лабораторије у Пасадени.
Ако гренландски лед настави да се топи овим темпом, ниво мора би до 2100. године могао да порасте за 20 центиметара.
ОГРОМНА СНИЖЕЊА! Фирст минуте понуде за Грчку никад јефтиније - цела породица може да летује за мање од 400 евра!
У опасности од поплава су милиони људи који живе у нижим приобалним регијама. Стручњаци подсећају да данас отприлике милијарду људи живи у подручјима која су само до 10 метара изнад постојећих граница плимних таласа, укључујући 250 милиона који су само на метар од те границе.
Научници су измерили висину ледника, брзину њиховог кретања и гравитацију. Мерење гравитације помаже у утврђивању масе гренландског леденог покривача.
Докторка Рут Мотрам, сарадница данског Метеоролошког завода, појашњава да "Гренланд губи лед на два начина: површинским отапањем леда, након чега се вода слива у океане и одвајањем ледених брегова који се потом отапају на подручјима у којима је лед у контакту с океанском водом".
Дугорочно, ова два процеса подједнако учествују у топљењу гренландског леда.
Само током ове године ово највеће острво на свету је изгубило више од 370 милијарди тона леда.
Већина промена се догодила на западном, јужном и источном делу, а сада се поступно премештају и према северу.