Александер Шаленберг преузео улогу в.д. канцелара: Нема назнака о формирању нове владе, наставља се политичка криза у Аустрији
Аустријски министар спољних послова Александер Шаленберг положио је данас заклетву као привремени канцелар те земље.
Председник Аустрије Александер Ван дер Белен рекао је да поверава ту функцију члану савезне владе са најдужим стажом, пренео је јавни сервис ОРФ. Шаленберг привремено преузима функцију канцелара након што је Карл Нехамера из Аустријске народне партије поднео оставку после неуспеха преговора о формирању владајуће коалиције његове странке са Социјалдемократском партијом Аустрије и "Нова Аустрија и Либерални форум" (НЕОС).
Нехамер је поднео оставку и на место председника странке и на функцију канцелара током викенда. Ван дер Белен је након тога дао мандат лидеру крајње десничарске Слободарске партије Аустрије Херберту Киклу да формира владу.
Шаленберг је сада други пут вршилац дужности канцелара након што је био и 2021. године када је бивши канцелар Себастијан Курц поднео оставку због оптужби за корупцију, а остаће и министар спољних послова док не буде формирана нова влада. Телефонски разговор Шаленберга са немачким канцеларом Олафом Шолцом планиран је данас, а за викенд би требало да разговара и са шефицом Европске комисије Урсулом фон дер Лајен. Због преузимања функције канцелара Шаленберг је морао да одложи планирана путовања у Сирију и Турску.
Слободарска партија Аустрије победила је на парламентарним изборима у септембру када је освојила 28,8 одсто гласова испред конзервативне Аустријске народне партије одлазећег канцелара Карла Nehammera која је освојила друго место. Није извесно да ли ће преговори крајње деснице и конзервативаца о коалицији бити успешни, а у садашњем сазиву парламента нема других реалних опција за формирање владе, наводи америчка агенција.
Ван дер Белен је у октобру дао Нехамеру мандат за формирање владе, пошто је његова партија саопштила да неће ући у владу са Слободарском партијом док је води Кикл, а друге странке искључиле су могућност сарадње са крајњом десницом. Покушаји формирања владајуће коалиције без крајње деснице пропали су у првих неколико дана ове године, након чега је Нехамер у суботу најавио оставку.
Нехамерова странка је тада наговестила да би могла да буде отворена за сарадњу са Киклом.
Танјуг