ЖЕНА КОЈА ЖЕЛИ ДА ПРОМЕНИ САД: Виде је као нову председницу, њен приступ политици разликује се од типичног америчког
Чланица је Демократских социјалиста Америке, њен политички ментор је Берни Сандерс
Александрија Окасио-Кортез, позната и под иницијалима АОК, најмлађа је жена икад изабрана у амерички Конгрес. Са само 29 година, у јануару 2019, почела је свој мандат као представник 14. Њујоршког конгресног округа.
![](https://www.srbijadanas.com/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2021/03/21/profimedia-0566266321.jpg?itok=-S_MS9J_)
ЏЕНТЛМЕНСКИ ПОТЕЗ БАЈДЕНА: Председник САД не мисли да је најпаметнији
![](https://www.srbijadanas.com/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2021/03/21/pjimage_35.jpg?itok=oZr-G4Lf)
НОВО СРЕДСТВО У БОРБИ ПРОТИВ ПАНДЕМИЈЕ: Свима бесплатни "уради сам" тестови на ковид-19!
![](https://www.srbijadanas.com/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2021/03/21/pjimage_28.jpg?itok=FFvMkxPy)
ДЕМОНСТРАНТИ ДИВЉАЛИ - МАСОВНО ХАПШЕЊЕ У ЛОНДОНУ! Палили бакље и пробијали полицијски кордон (ФОТО)
Њена прогресивна платформа и успех на друштвеним мрежама учинили су је једном од најпопуларнијих чланица Демократске странке.
АОК жели другачију Америку. Она жели Америку која, између осталог, има квалитетно здравство и образовање доступно свима, више пореске стопе за богате, минималну зараду од 15 долара по сату, бољи механизам социјалне заштите, енергетску политику засновану на обновљивим изворима енергије, нови закон о контроли оружја и реформисани имиграциони систем.
Чланица је Демократских социјалиста Америке. Њен политички ментор је Берни Сандерс.
Како је Александрија Окасио-Кортез постала АОК?
Рођена је у Њујорку. Дипломирала је на Бостонском универзитету 2011. Њен отац, који је умро 2008. године, био је власник малог предузећа.
Након смрти мужа, њена мајка је чистила куће и возила школски аутобус. После завршетка универзитета, АОК је радила као бармен и конобарица да би спречила конфискацију породичне куће.
Касније је основала издавачку фирму и радила за Национални хиспаноамерички институт. Током 2016. године активно се укључила у организацију председничке кампање Бернија Сандерса.
- АОК је уздрмала традиционално америчко мишљење о лидерству, она ствара историју, мења правила, поставља нове стандарде. Свом особљу у Конгресу плаћа 52.000 долара годишње, што је знатно више од осредње плате других радника. АОК даје глас обичним људима, користећи своју платформу и утицај да унапреди друге док и сама напредује. Ја је видим као нову, свежу снагу у америчкој политици. Она је шампионка радничке класе и радничке породице, која схвата да је економска правда везана за сваки други аспект нашег живота и планете - овако професор права на Универзитету Џорџтаун и виши сарадник у Бренан центру, Џејмија Вилсон, описује Кортез.
- Њене присталице, али и њени противници не могу да је игноришу. Мислим да је прва група види као младу жену која говори језиком поп културе и уноси моралну јасноћу у своју политику, а да је друга група види као све оно чега се плаше да земља постаје, све више разнолика, све више "латино", либералнија и под снажнијим утицајем жена. АОК је ангажована на пројекту повлачења америчке политике улево и увођења Демократске странке у модерно доба. После Обаме, Трампа и Бајдена, она је најзначајнија политичка личност нашег доба - сматра Дејвид Фридландер, новинар-фриленсер и сарадник магазина "Њујорк" и "Политико".
Неки АОК упоређују с Трампом зато што је одлучна, директна, спремна да узврати ударац новинарима и критикује чланове своје партије, успешна у медијској комуникацији и способна да уздрма вашингтонски естаблишмент. Она ово поређење одлучно одбацује.