АМЕРИЦИ ПРЕТИ ЕКОНОМСКА ПРОПАСТ: Ситуација драматична - трезор ће ускоро исцрпети средства за ванредне мере
Драматично упозорење Јеленове конгресменима
Америчка министарка финансија Џенет Јелен поручила је данас председници Представничког дома Ненси Пелоси да Конгрес има нешто мање од три недеље за решавање питања горње границе задуживања САД-а како би се избегла готово извесна економска пропаст.
- Сада процењујемо да ће Трезор до 18. октобра вероватно исцрпети средства за ванредне мере подршке уколико Конгрес не повећа лимит или не суспендује постојеће ограничење за ниво дуга - написала је она у писму упућеном Пелосијевој.
![](https://www.srbijadanas.com/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2021/09/28/naslovna11.jpg?itok=axVN7DoB)
МИЛИЦА НИЈЕ МОГЛА ДА ИЗДРЖИ: ЕВО ШТА ЈЕ ПРВО ПИТАЛА МЕРИДИАНОВОГ МИЛИОНЕРА! (ВИДЕО)
![](https://www.srbijadanas.com/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2021/09/23/pjimage_16.jpg?itok=hP8wyNmk)
ОВАЈ СНИМАК БОЛИ! Тврдио да му нису платили за радове у купатилу па се он вратио са МАЉЕМ, ПОЛУГОМ И ТЕСТЕРОМ (ВИДЕО)
![](https://www.srbijadanas.com/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2021/09/28/pilot.jpg?itok=eoOPhUPJ)
10 МИНУТА ПАКЛА: Снимак пилота како јури кроз рој ирачких ракета запалио интернет (ВИДЕО)
Додала је да ће тада, како процењују, Министарству финансија "остати врло ограничени ресурси који ће се брзо исцрпети“, преноси ЦНБЦ.
Јеленова, који ће вечерас овим поводом говорити пред Сенатом, упозорила је у одвојеном допису конгресменима да ће ако ограничење за задуживање владе не буде суспендовано или лимит не буде подигнут, то довести до првог неизвршавања финансијских обавеза САД-а икада, што ће имати озбиљне последице по америчку економију.
- За Конгрес је императив брзо решавање лимита за дуг. Ако се то не учини, Америка би банкротирала први пут у историји. Сво поверење и кредибилитет Сједињених Држава били би нарушени и наша земља би се вероватно суочита са финансијском кризом и економском рецесијом - навела је она у допису Комитету за банкарство америчког Сената.
Будући да САД никада раније нису касниле са сервисирањем дуга, економисти се ослањају на прогнозе и нагађања у покушајима да процене економске последице које би донело неизвршавање финансијских обавеза. Већина њих је ипак сагласна у ставу да би неизвршавање обавеза довело до финансијске катастрофе која би могла да изазове општу распродају на тржиштима капитала и економски пад услед скока каматних стопа.
Републиканци у Сенату су у понедељак блокирали предлог закона о финансирању владе и суспензији постојећег ограничења за задуживање САД-а. Они су се успротивили доношењу тог закона који је одобрен у Представничком дому, јер укључује одредбу о суспензији горње границе дуга, при чему су навели да одговорност за укидање тог ограничења треба да буде само на демократама.
Рад америчке владе ће бити блокиран крајем септембра ако посланици не одобре ново финансирање или не усвоје закон. У том случају, владине агенције ће морати да пошаљу хиљаде савезних службеника кућама и да раде с ограниченим капацитетом док се финансирање не обнови, додаје ЦНБЦ.