СВЕ МАЊЕ РИБЕ У РЕЦИ: Америчка неман хара Дунавом!
На лепом плавом Дунаву се за риболовце све променило.
Стари Сланкамен - На лепом плавом Дунаву се за риболовце све променило, нарочито од када се појавила инвазивна врста рака.
- Рибе нема и биће је све мање. Пре две-три године приметили смо речне ракове који су у Дунав убачени у другој половини деветнаестог века, како би се надокнадила бројност домаћег рака који је био на ивици истребљења - рекао је риболовац Никола Живановић Мачак.
Биолог Милан Матавуљ истиче да је из економских разлога у Дунав уношен амерички рак, који нарасте и до двадесетак центиметара и буде тежак до 300 грама. Међутим, испоставило се да је то једна агресивна врста, која преноси рачју кугу на наше врсте ракова.
Испод ове КУПОЛЕ је НАЈОПАСНИЈА СТВАР на свету! Ризик за цело ЧОВЕЧАНСТВО (ФОТО/ВИДЕО)
УБИЈЕНО 20 ОСОБА У РУДНИКУ ЗЛАТА! Група нападача отворила ватру на запослене
После блокаде града: УХАПШЕН КОЛОВОЂА ПРОТЕСТА ТАКСИЈА!
- Ова инвазивна врста, такође, уништава икру и рибљу млађ. У свим рекама су се аутохтоне врсте ракова повукле у горње токове река пред инвазивном врстом. Једино решење је изловљавање и физичко одстрањивање из реке. Они се могу јести, јер колико је квалитетна риба из Дунава толико је квалитетно и њихово месо - изјавио је Матавуљ.
Риболовци кажу да инвазивни ракови годишње поједу до 150 тона икре и на тај начин направе 50 милиона евра штете. Удружење "Речни ракови" приступило је решавању овог проблема.
Европи прети НОВИ ТАЛАС ИЗБЕГЛИЦА: Биће ГОРЕ него 2015!
Откривен ГЛАВНИ УЗРОЧНИК РАКА! Велика шанса за човечанство, научници пронашли лек који спречава РАЗВОЈ ТУМОРА!
АСТРОНАУТИ обарају РЕКОРД у ОТВОРЕНОМ СВЕМИРУ! (ВИДЕО)
- Имамо начелну подршку од Министарства заштите животне средине, надлежних институција, стручњака из ове области. Успоставили смо контакте и договарамо сарадњу са еколошким активистима из земаља у региону, које имају сличне проблеме - каже Ненад Пешут, председник удружења "Речни ракови".
- Редовно носимо на контролу месо од рибе у Институт за исхрану у Новом Саду.
Њихов одговор је тај да смо ми последња генерација која једе рибу из реке. Дунав је веома загађен и све то утиче на квалитет рибе. Иначе, на дну ове реке је на милионе ракова и то инвазивне врсте. То не може да се искорени без неке организоване акције - закључује Душан Еглендзија, оснивач удружења наутичара "Марина".